لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۸

وزير خارجه آمريکا: ايالات متحده تا هرزمانی که لازم باشد به پايبندی در ساختن افغانستان ادامه خواهد داد


در ۲۳ خرداد امسال ايالات متحده آمريکا، در کنفرانس اعانه دهندگان بين المللی در پاريس، پشتيبانی از افغانستان را تجديد کرد و نسبت به تقويت امور امنيتی و بازسازی اين کشور بيش از ده ميليادر دلار متعهد شد. از سال ۲۰۰۱ به اين سو، ايالات متحده اعانه دهنده اصلی به افغانستان بوده و پرداخت مبالغ رو به افزايشی را برای کمک های امنيتی، باز سازی، اداری و انسانی تعهد کرده است.

ارتش ملی افغانستان، با پشتيبانی آمريکا و ديگر متحدان بين المللی، اينک يک نيروی تقريبا شصت هزار نفری است. در حال حاضر، توجه بر توسعه ۳۲ منطقه در سراسر افغانستان متمرکز است. از نوامبر ۲۰۰۷، بيش از ۱۴۰۰ نفر از اعضای پليس ملی افغانستان از طريق اين برنامه آموزش ديده اند. ايالات متحده از راه برنامه های ديگر، بيش از ۲۵ ميليون دلار حقوق به بيش از ۲۷۰,۰۰۰ افغان پرداخته و به بيش از يک ميليون کشاورز کمک کرده است بجای کشت خشخاش، سبزيجات پر ارزش توليد کنند و به بازار بفرستند.

ايالات متحده بمنظور کمک به افغان ها در اداره بهتر کشور و تقويت حکومت قانون، در پشتيبانی از انتخابات موفقيت آميز رياست جمهوری در سال ۲۰۰۴ و انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۰۵، کمک هايی در زمينه های ثبت نام رای دهندگان، آموزشی و لجيستيکی فراهم آورد. ۴۰ دادگاه و تشکيلات قضائی ساخته يا بازسازی شدند، و با کمک آمريکا مجموعه کاملی از قوانين افغانستان تدوين و انتشار يافت. ايالات متحده به آموزش بيش از ۹۵۰ قاضی افغان، و عملا تمام اعضای پارلمان، تهيه کنندگان پيش نويس قوانين، مشاوران ايالتی و روزنامه نگاران کمک کرد. ايالات متحده هزينه های تاسيس يا تقويت ۳۷ ايستگاه راديوئی مستقل را، که برنامه های آنها به شصت درصد مردم افغانستان می رسد، تامين کرد.

با کمک های اقتصادی و عمرانی ايالات متحده، حدود ۲۷۰۰ کيلومتر جاده ساخته شد، بيش از ۲۸,۰۰۰ وام مالی کوچک توزيع شد، بيش از ۶۸۰ باب مدرسه ساخته يا بازسازی شدند، بيش از شش ميليون جلد کتاب درسی چاپ و در سراسر کشور توزيع شد، بيش از ۶۵۰۰۰ معلم از طريق برنامه های راديوئی و ۱۰۵۰۰ معلم از طريق برنامه های آموزشی پيشرفته تعليم ديدند، افزون بر ۶۷۰ مرکز بهداشتی ساخته يا بازسازی شدند و بيش از ۱۱۰۰۰ پرسنل بهداشتی و درمانی تحت تعليم قرار گرفتند.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا گفته است، چنين دستآوردهايی برای هر مکانی چشمگير است، بويژه برای سرزمينی که تا همين چند سال پيش پناهگاهی امن برای تروريست ها بود. او گفت، ايالات متحده تا هرزمانی که لازم باشد، و ورای آن، به پايبندی در ساختن يک افغانستان غنی، دمکرات و آزاد ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG