لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

مقدونيه انتخابات پارلمانی ناتمام در خشونت دو هفته پيش را تکميل ميکند


رای دهندگان در مقدونيه، فردا، يکشنبه، مجددا به صد و هشتاد و هفت حوزه رای گيری ميروند تا انتخاباتی پارلمانی را برگزار کنند، که دو هفته پيش به سبب تيراندازی و تقلب در رای گيری بی نتيجه ماند.

اتحاديه اروپا و آمريکا از مقامات مقدونيه خواسته اند ترتيبی بدهند که اين رای گيری منصفانه ، آزاد و عاری از خشونت انجام گيرد.

حزب محافظه کار نيکلا گروسکی نخست وزير مقدونيه در رای گيری روز اول ژوئن، اکثريت قريب به اتفاق کرسی ها را کسب کرد. شمار اين کرسی ها دو برابر کرسی هائی است که به نزديک ترين رقيب، موسوم به اتحاديه سوسيال دمکراتيک تعلق گرفت.

رای گيری مجدد فقط در مورد بخشی از کرسی هائی انجام ميگيرد که سرنوشت آنها روشن نشده است، و انتظار نمی رود نتيجه کلی را عوض کند.

مقامات مقدونيه در واکنش به هشدار اتحاديه اروپا که انتخاباتی توام با خشونت می تواند به کندی روند عضويت مقدونيه در آن اتحاديه منجر شود، قول داده اند تمامی اقدامات لازم را برای اطمينان از برگزاری عاری از اشکال رای گيری مجدد بعمل آورند.

خشونتی که در جريان رای گيری اول ژوئن ميان احزاب رقيب آلبانيائی تبارها بروز کرد مانع از تکميل انتخابات شد. رای گيری در شهر آراجينوف تحت الشعاع تيراندازيهای منجر به کشته شدن يک نفر و مجروح شدن چندين نفر ديگر قرار گرفت و متوقف ماند.

XS
SM
MD
LG