لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

بوش خواستار همکاری نزديکتر رهبران اروپائی در حل و فصل مسائل جهانی شد


پرزيدنت بوش از رهبران اروپا خواستار همکاری نزديک تر با آمريکا برای حل و فصل مسائل جهانی شده است.

پرزيدنت بوش امروز، جمعه، در پاريس، در يک سخنرانی در سازمان همکاری اقتصادی برای توسعه، بر گسترش دمکراسی در اروپا، ازجمله تعميم آن به اوکراين و گرجستان تاکيد گذاشت.

پرزيدنت بوش به ويژه از تلاش برای مقابله با تغييرات جوی، بحران جهانی غذا و تروريسم سخن به ميان آورد.

پرزيدنت بوش گفت بايد مطمئن شويم که تروريست ها در افغانستان مامنی پيدا نکنند، و از متحدان آمريکا خواست از تلاش های اين کشور که وی آن را يک دمکراسی شجاع و جوان ناميد حمايت کنند.

پرزيدنت بوش خواستار ايجاد عصری جديد در مناسبات آمريکا و اروپا شد.

پرزيدنت بوش بر اهميت همکاری آمريکا و اروپا در پيشبرد آرمان های دمکراسی، آزادی و عدالت در خاورميانه، افغانستان، عراق و لبنان، و نيز تلاش برای مقابله با تهديد اتمی جمهوری اسلامی ايران تاکيد گذاشت.

پرزيدنت بوش در سخنرانی خود به مناسبت شصتمين سال برنامه مارشال در کمک به بازسازی اروپای پس از جنگ جهانی دوم گفت اين برنامه ای نبود که منافعی را به خطر بياندازد، بلکه برنامه ای بود با هدف کمک به روحيه مشارکت و احترام ، که به پيشبرد اميد به آزادی کمک کرد.

پرزيدنت بوش پيشتر، در جريان ديدار از ايتاليا، در واتيکان با پاپ بنديکت برای تبادل نظر در باره مسائل جهانی ملاقات کرده بود.

مقامات ميگويند مسائل مرتبط با جهانی شدن، اوضاع خاورميانه، بحران جهانی غذا، و تلاش های مقابله با ايدز و گرسنگی از جمله موضوع های مورد بحث در تبادل نظرها بود.

استيفن هادلی مشاور امنيت ملی آمريکا گفت مناسبات آمريکا و اروپا اکنون با رهبرانی که در ايتاليا، بريتانيا، آلمان و فرانسه بر سرکارند، مستحکم تر شده است.

پرزيدنت بوش و همسرش، لورا، امشب شام را ميهمان رسمی آقای سارکوزی و همسرش، کارلا، هستند که در کاخ اليزه برگزار ميشود . مذاکرات رسمی رهبران آمريکا و فرانسه، روز شنبه برگزار ميشود.

پرزيدنت بوش روز پنجشنبه در رم با سيلويو برلسکونی نخست وزير ايتاليا ملاقات کرد و هر دو رهبر موافقت کردند برای متقاعد ساختن جمهوری اسلامی ايران به انصراف از برنامه عنی سازی اورانيوم از نزديک همکاری کنند.

آقای برلسکونی گفت ايتاليا با ايران مناسبات بازرگانی دارد و اين کشور را از داخل می شناسد.

پرزيدنت بوش گفت درخواست ايتاليا برای پيوستن به تلاش های پنج عضو دائمی شورای امنيت و آلمان در همکاری با يکديگر برای مقابله با برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران را بررسی خواهد کرد.

پرزيدنت بوش در ادامه سفر اروپائی اش از بريتانيا و ايرلند شمالی نيز ديدن ميکند. وی در جريان اين سفر از آلمان نيز ديدن کرد و در کنفرانس سران آمريکا و اتحاديه اروپا که در اسلووانی برگزار شد شرکت جست.

XS
SM
MD
LG