لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

مالکی ميگويد مذاکرات قرارداد درازمدت امنيتی به بن بست رسيده است


نوری المالکی نخست وزير عراق ميگويد مذاکرات با آمريکا در باره يک قرارداد درازمدت امنيتی به بن بست رسيده است، اما مذاکرات ادامه دارد.

آقای مالکی امروز، جمعه، گفت پيش نويس قرارداد حاوی خواست هائی از سوی آمريکاست که وی آن ها را خواست هائی غير قابل قبول و ناقض حاکميت و استقلال عراق توصيف کرد.

آقای مالکی گفت طرفين برای پيشبرد مذاکرات ايده هائی جديد ارائه ميدهند.

ادام اريل سخنگوی سفارت آمريکا در بغداد ميگويد آمريکا نگرانی های عراق را کاملا جدی گرفته است و افزود که مقامات آمريکائی ميخواهند قرارداد نهائی تامين کننده حاکميت و استقلال عراق باشد.

مقامات آمريکائی و عراقی در باره قراردادی مذاکره ميکنند که ماندن سربازان آمريکائی در عراق بعد از انقضای ماموريت سازمان ملل متحدی آنان در سی و يکم دسامبر را مجاز بشناسد.

دو طرف همچنين دنبال توافق جداگانه ای هستند که جوابگوی مناسبات سياسی و اقتصادی آتی باشد

در همين حال مقتدا صدر واعظ افراطی شيعه عراقی ميگويد شبه نظاميان سپاه مهدی او به مقاومت عليه نيروهای تحت رهبری آمريکا ادامه ميدهند اما جنگيدن آنها محدود به جنگ عليه گروهی است که وی انتخاب ميکند. صدر اين موضوع را امروز در اطلاعيه ای که پس از نماز جمعه در شهر شيعه نشين کوفه منتشر شد مطرح ساخت.

در اين ميان ارتش آمريکا ميگويد نيروهای ائتلاف در عمليات بيست و چهار ساعت اخير هجده مظنون ستيزه گر القاعده را دستگير کرده اند. يک اطلاعيه ارتش ميگويد سربازان ائتلاف در دو حمله از حملاتی که امروز بطور جداگانه در شمال عراق انجام دادند دو مظنون تروريست را گرفتند، و چهار نفر ديگر را نيز در شهر شمالی موصل دستگير کردند. ارتش ميگويد يکی از دستگير شدن در داشتن ارتباط با يک شبکه بمب گذاری القاعده در دره مشرف به رودخانه دجله مورد ظن است.

XS
SM
MD
LG