لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

نقض منظم حقوق بشر در ايران


نقض منظم حقوق بشر در ايران
نقض منظم حقوق بشر در ايران

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در پایان اجلاس سالانه رهبران، که امسال در اسلوانی تشکیل شد، اعلامیه مشترکی منتشر کردند، و در آن از دولت ایران خواستند به تعهدات بین المللی خود در باره برنامه اتمی پای بند بماند و به پشتیبانی از تروریسم پایان دهد.

اعلامیه همچنین " ادامه نگرانی از ناهنجاری وضع رعایت حقوق بشر در ایران، بویژه مدافعان حقوق بشر، زنان و اقلیت ها " را ابراز می کرد. این نگرانی بی دلیل نیست. مرکز مدافعان حقوق بشر در ایران، بسرپرستی شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، اخیرا گزارش سالانه خود را که در آن "نقض منظم حقوق بشر در ایران" محکوم شده است منتشر کرد.

گزارش به رفتار بی رحمانه دولت با فعالان دانشجو، مبارزان حقوق زنان، اقلیت های مذهبی، اعضای اتحادیه های کارگری و معلمانی که خواهان افزایش حقوق و بهبود وضعیت معیشتی خود هستند استناد می کند و می گوید: از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد آزادی بیان رو تحلیل یافته است و هرکسی که به سیاست های نظام اعتراض کند با ارعاب و دستگیری روبرو می شود.

شیرین عبادی گفت: رژیم هرکسی را که با سیاست های آن موافق نباشد به " اقدام علیه امنیت ملی" متهم می کند.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز می گوید آزار فعالان صلحجوی جامعه مدنی در ایران عادی شده است. این سازمان اخیرا در بیانیه ای به مرگ مشکوک ابراهیم لطف اللهی دانشجوی بازداشتی در ژانویه ۲۰۰۸، و به حکم مجازات مرگ علیه دو فعال حقوق بشر، فرزاد کمانگر و یعقوب مهرنهاد، که در ماه فوریه صادر شد استناد کرد، و گفت هردو در پی محاکمات پنهانی محکوم شدند.

پرزیدنت جرج بوش در یک کنفرانس خبری در پی اجلاس رهبران ایالات متحده و اتحادیه اروپا در اوائل ماه جاری گفت صدا و سخن کسانی که بخاطر طرفداری از آزادی رنج می کشند نباید نادیده گرفته شود، و افزود :
**** ما که در سرزمین های آزاد بسر می بریم، هر وقت کسانی را پیدا کنیم که بدلیل طرفداری از آزادی زندانی شده اند، باید برای آزادی آنها تلاش کنیم.

ایالات متحده از رژیم ایران می خواهد از سرکوب منظم شهروندان خود دست بردارد، به نقض حقوق انسانی مردم ایران پایان دهد، و کسانی را که بخاطر تاکید بر حقوق جهانی خود زندانی شده اند، آزاد کند.

XS
SM
MD
LG