لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

گيتس ميگويد گزارشهای اوليه بدرفتاری در گوانتانامو به وجهه آمريکا لطمه زده است


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا ميگويد گزارشهای حاکی از بدرفتاری با زندانيان در زندان خليج گوانتانامو به آمريکا وجهه ای بد داده است.

آقای گيتس امروز، جمعه، در بروکسل به پرسش های خبرنگاران راجع به يک حکم روز پنجشنبه ديوان عالی آمريکا پاسخ ميداد، که ميگويد خارجی هائی که به ظن درگيری در تروريسم در گوانتانامو زندانی هستند می توانند در محاکم غير نظامی به توقيف خود اعتراض و خواستار رسيدگی شوند.

آقای گيتس گفت تا وقتی که از جزئيات حکم ديوانعالی با خبر نشود، راجع به واکنش دولت بوش اظهارنظر نخواهد کرد، اما افزود که وی بارها گفته است، همانطور که پرزيدنت بوش و کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا نيز مايلند، مايل است اين زندان پايگاه نيروی دريائی آمريکا در کوبا بسته شود.

برغم رای پنج به چهار ديوانعالی آمريکا، مايکل موکيسی وزير دادگستری آمريکا امروز گفت محاکمه نظامی زندانيانی که به ظن درگيری در تروريسم در گوانتانامو زندانی هستند، برگزار خواهد شد. موکيسی در توکيو ضمن ابراز ناخشنودی از حکم ديوانعالی آمريکا گفت اين حکم به صدور صدها درخواست توسط متهمين موسوم به جنگجويان معاند منجر خواهد شد.

پرزيدنت بوش روز پنجشنبه در رم گفت از حکم ديوانعالی تبعيت خواهد کرد اما افزود اين به معنای آن نطست که با اين حکم موافق است.

XS
SM
MD
LG