لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

آمريکا و پاکستان مشترکأ درباره حادثه کشته شدن ۱۱ سربازان پاکستانی تحقيق ميکنند


ایالات متحده و پاکستان موافقت کرده اند مشترکا در باره یک حمله هوائی آمريکا که ۱۱ سرباز پاکستانی را در امتداد مرز افغانستان کشت تحقیق کنند. ریچارد باوچر معاون وزارت امور خارجه آمريکا می گوید دو کشور این حادثه را باتفاق بررسی خواهند کرد و امیدوار هستند از تکرار آن در آینده جلوگیری شود.

باوچر خبر این توافق را روز جمعه در پی دیداری که در پاریس بین کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا و شاه محمود قریشی همتای پاکستانی او صورت گرفت، با خبرنگاران در میان گذاشت. او می گوید خانم رایس از مرگ سربازان پاکستانی ابراز تاسف کرد، اما آمريکا هیچ خلافکاری را قبول نکرده است.

ارتش آمريکا می گوید حمله روز سه شنبه یک اقدام مشروع دفاع از خود بود و پس از آن صورت گرفت که نیروهای ائتلاف در داخل خاک افغانستان در ولایت کونار زیر آتش ستیزه گران قرار گرفتند. مقامات می گویند عملیات پیشاپیش با پاکستان هماهنگ شده بود.

وزارت امور خارجه پاکستان نسبت به حمله هوائی به ناتو اعتراض کرده و آنرا عملی بی دلیل و نا مفهوم نامیده است.

وزیر امور خارجه پاکستان پیش از ملاقات با کاندولیزا رایس در پاریس به خبرنگاران گفت حمله هوائی به مناسبات اسلام آیاد با آمريکا صدمه می زند و کوشش هائی را که برای مذاکرات صلح با گروه های ستیزه گر در امتداد مرز افغانستان جریان دارد تضعیف می کند. قریشی می گوید به همکاری بیشتری بین ارتش های آمريکا و پاکستان نیاز است.

XS
SM
MD
LG