لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

بنیاد گفتگوی فرهنگ ها متعلق به ژاک شیراک آغاز بکار کرد


و عاقبت یکی از بزرگ ترین آرزوهای آقای ژاک شیراک یعنی راه اندازی بنیاد گفتگوی فرهنگ ها به واقعیت انجامید وبا حضور شخصیت های بین المللی که ذکر نامشان فهرستی طولانی خواهد بود و نیز آقای نیکلا سرکوزی در موزه برانلی که در واقع مراسم افتتاحیه در آنجا برگزار میشد ، برگ تازه ای برای آقای ژاک شیرک ورق خورد .

آقای شیراک بنیاد گفتگوی فرهنگ ها را یکسال پس از ترک کاخ الیزه راه اندازی میکند.

وی میگوید اعتقاد راسخ دارم که هر ملت وقومی پیامی برای سایر جهانیان دارد واین بنیاد بایستی انسان را به مکان همیشگی اش یعنی آزادی و عدالت مطلق ببرد .

آقای شیراک میگوید ما باید انقلابی در تفکرو نگاهمان به دیگران داشته باشیم و این انقلاب را باید از همین لحظه آغاز کنیم وگرنه فردا بسیار دیر خواهد بود .

آقایان کوفی عنان دبیر کل پیشین سازمان ملل و برنده جایزه صلح نوبل ،ریگو تامانچو که او نیز برنده جایزه صلح نوبل است، و یا آقای ژان کرتین نخست وزیر سابق کانادا ، همگی در کنار آقای ژاک شیراک حضور داشتند تا بگویند در انجام راه و کاری که او برگزیده آنها نیز وی را همراهی میکنند .

آقای نیکلا سرکوزی در سخنانی کوتاه در محل گفت سالهاست که من وآقای ژاک شیراک با هم کار میکنیم و من بخوبی میدانم تا چه حد او متقاعد ومصمم در اهداف وشرافت انسانی ، پشت کار دارد .

بنیاد گفتگوی فرهنگها در حیطه علم و عمل برنامه های شایسته ای دارد. برای مثال در تامین وکنترل دارو در جهان ویا طرح آب رسانی و تامین آب نوشیدنی در کشور های آفریقائی، واین درست در زمانی است که ميدانيم یک میلیارد نفر در جهان آب ناپاک می نوشند .

آقای شیراک میگوید در حالیکه با شش هزار زبان در سراسر جهان سخن گفته میشود، نود درصد آن در خطر فراموشی واز بین رفتن قرار دارد .

آقای شیراک میگوید بنیاد گفتگوی فرهنگ ها میخواهد هم پیشنهاد دهنده وهم مروج دهنده عدالت و صلح در جهان باشد .

و اما درپی افتتاح این بنیاد ، نشریات فرانسوی در گفتگوهای اختصاصی شان با آقای شیراک به نکاتی پر داخته اند که توجه به آن ها، یعنی توجه به مردی است که هم اکنون در هفتاد و پنج سالگی با بیش از پنجاه سال حضور سیاسی و بین المللی میداند چه میگوید و چه میخواهد .

آقای شیراک گفته است که خواسته های او از ارزش های جمهوری پیروی میکند، و اضافه میکند که در بنیاد ما اولویت ها مشخص شده و میخواهم هرچه سریعتر ابعاد و گسترش کار را در افکار بین المللی فراهم کنم .

آقای شيراک گفت من از ابتدا تلاش کردم و خواسته ام این بود که بودجه بنیاد از تشکیلات خصوصی وغیر دولتی تامین شود .

وی افزود که شخصا ریاست بنیاد رادر دست گرفته ودنبال کار را از همان لحظه با همکارانش خواهد گرفت .

او میگوید بزودی به سنگال، مالی ، و به چین خواهم رفت ودر دوازدهم ژوئن در مسکو خواهم بود .

آقای شیراک گفت بسیار مفتخرم که نشان عالی روسیه را از دیمیتری مدودف و با حضور ولادیمیر پوتین دریافت میکنم .

اقای شیراک در مورد وضعیت کنونی جهان عقیده دارد از آنجا که مسائل تعدادشان از شماره گذشته ، اگر چالش و جنبشی در کار نباشد آینده دلپذیر نخواهد بود.

وبالاخره جای توجه دارد که آقای شیراک یگانه رئیس جمهور فرانسه بود که در دو نوبت با آقای خاتمی، ویک بار هم با آقای روحانی در کاخ الیزه ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG