لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

خبرگزاری فارس: هشت نفر در زندان اوين در تهران بدار آويحته شدند


خبرگزاری نیمه رسمی فارس گزارش می دهد روز چهارشنبه هشت نفر در زندان اوین در تهران بدار آویخته شدند. آنها در ارتکاب قتل یا تجاوز جنسی مجرم شناخته شده بودند.

این گزارش حاکی است اعدام سه مرد دیگر نیز که قرار بود امروز اجرا شود یک ماه بتاخیر افتاده است. از جمله آنها محمد فدایی و بهنود شجاعی هستند که پیش از رسیدن به سن قانونی مرتکب قتل شدند. خبرگزاری می گوید تاخیر زمان اجرای حکم بر اساس توافقی با خانواده های قربانیان صورت گرفت.

روز سه شنبه، لوئیس آربور، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد، از مقامات جمهوری اسلامی خواست اعدام فدائی و شجاعی، و دو بزهکار نوجوان دیگر، سعید جزی و بهنام زارغ را متوقف کنند. آربور گفت ایران بخشی از پیمان های بین المللی است که اعدام نوجوانان بزهکار را ممنوع می سازد. او از تهران خواست به تعهدات بین المللی خود پای بند بماند.

عفو بین الملل گفت این تعلیق باید نخستین گام در پایان دادن به اعدام های نوجوانان در ایران باشد، و از ایران خواست اعدام هشتاد و پنج نوجوان دیگر را که با مجازات مرگ روبرو هستند متوقف کند. در ماه آوریل، عفو بین الملل گزارش داد که ایران ۳۱ تن را در سال ۲۰۰۷ اعدام کرد ، که بعد از چین بالاترین رقم بود.

XS
SM
MD
LG