لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

سازمان ملل متحد ميگويد هنوز ارزيابی جامعی از آسيب های طوفان دريائی برمه وجود ندارد


يک سخنگوی سازمان ملل متحد ميگويد پس از گذشت شش هفته از وقوع يک طوفان دريائی عظيم در منطقه کشاورزی برمه، هنوز ارزيابی معتبر و جامعی از خسارات و تلفات وجود ندارد.

آماندا پيت امروز، چهارشنبه، در بانکوک تايلند به خبرنگاران گفت بعضی نقاط در منطقه مثلتی شکل ايراوادی ، بخصوص نقاطی که زير امواج سيلاب ناشی از طوفان دريائی فرو رفت، بکلی نابود شده است.

خانم پيت گفت عملکرد در ساير نقاط تقريبا عادی است.

خانم پيت گفت آژانس های سازمان ملل متحد به اطلاعاتی متکی هستند که توسط دولت برمه و يا امدادگران فعال در منطقه ارائه ميشود.

دولت شمار تلفات ناشی از طوفان دريائی را صد و سی و چهار هزار نفر اعلام کرد، اما اين رقم هفته هاست که به روز نشده است.

سازمان ملل متحد ميگويد امدادگران هنوز به حدود نيمی از دو ميليون و چهارصد هزار نفر مردمی که تخمين زده ميشود از طوفان آسيب ديدند، نرسيده اند.

مقامات سازمان ملل متحد امروز همچنين يادآور شدند زنانی که مراحل پايانی دوران بارداری را ميگذرانند، بيش از ديگران آسيب پذيرند زيرا بسياری از مراکز درمانی و قابله ها در طوفان از بين رفته اند.

يک مقام آژانس جمعيتی سازمان ملل متحد گفت اين آژانس شروع به اعزام پزشک به دو شهرک بشدت آسيب ديده کرده است تا به آزمايش های پزشکی ويژه دوران بارداری و پس از آن، کمک کنند.

طوفان دريائی نرگس روز سوم مه دلتای ايراوادی برمه را درهم کوبيد.

دولت برمه در آغاز در مقابل کمک های بين المللی به آسيب ديدگان مقاومت ميکرد اما بتدريج اجازه داد امدادگران و مايحتاج اوليه به نقاط آسيب ديده برده شود.

مقامات سازمان ملل متحد نگرانند که که تاخير در فراهم کردن آب تميز و لوازم زندگی به شيوع بيماريهای مسری در منطقه منجر شود.

مقامات سازمان ملل متحد ميگويند راجع به مواردی از عوارض تنفسی، اسهال و تب گزارشهائی دريافت کرده اند اما هنوز شيوعی عمده و گسترده گزارش نشده است.

XS
SM
MD
LG