لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

بوش ميگويد برای مقابله با برنامه اتمی تهران ديپلماسی نخستين انتخاب است


پرزيدنت بوش به ايتاليا رفته است و انتظار ميرود در آنجا نيز ضمن تکرار خواست خود در مورد چاره ای ديپلماتيک برای اختلاف ناشی از برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران، راجع به اقدامی قوی تر در صورتيکه ضروری تشخيص داده شود، هشدار بدهد.

پرزيدنت بوش اين موضع را پيشتر در آلمان در جريان مذاکرات با آنگلا مرکل صدراعظم آن کشور مطرح ساخته بود.

پرزيدنت بوش قرار است، فردا، پنجشنبه، با جورجيو ناپليتانو همتای ايتاليائی اش، و نيز با سيلويو برلوسکونی نخست وزير ايتاليا ملاقات کند. انتظار ميرود نقش ايتاليا در افغانستان بخشی از دستور مذاکرات باشد.

پرزيدنت بوش پيش از ترک آلمان گفت ديپلماسی نخستين انتخاب برای مقابله با جاه طلبی های اتمی جمهوری اسلامی ايران است، اما افزود تمامی گزينه های ديگر نيز به قوت خود باقی است.

پرزيدنت بوش که پس از گفتگو با خانم مرکل سخن ميگفت تاکيد کرد که جامعه بين المللی برای حل اين مسئله باتفاق همکاری خواهد کرد، و در مورد تحريم های تنبيهی بيشتر نيز هشدار داد.

رهبر آلمان گفت از فشارهای سياسی نتايجی حاصل شده است اما تاکيد کرد که در صورت امتناع جمهوری اسلامی ايران از تعليق در کار غنی سازی اورانيوم تحريم های تنبيهی بيشتر ضروری است.

پرزيدنت بوش بر اين باور خود تاکيد گذاشت که حمله تحت رهبری آمريکا به عراق در سال ۲۰۰۳ تصميمی درست بود و گفت وی از اين اقدام متاسف نيست.

پرزيدنت بوش همچنين تاکيد کرد که آمريکا خواستار پايگاههائی دائمی در عراق نيست.

پرزيدنت بوش از آلمان برای کمک به تلاش های صلح خاورميانه و ياری به مردم افغانستان و عراق قدردانی کرد.

پرزيدنت بوش در ادامه سفر يک هفته اروپائی اش، که ديدار از فرانسه، بريتانيا و ايرلند شمالی را نيز در بر ميگيرد، به ايتاليا رفته است.

پرزيدنت بوش روز سه شنبه پس از شرکت در اجلاس سران اتحاديه اروپا در اسلووانی، وارد آلمان شده بود.

سفر پرزيدنت بوش به آلمان با شصتمين سالگرد دو برنامه مهم کمک به مردم آلمان پس از جنگ جهانی دوم مصادف بود.

يکی از اين دو برنامه، برنامه موسوم به مارشال بود که نوسازی آلمان پايه و اساس آن را تشکيل ميداد، و ديگری برنامه موسوم به پل هوائی برلن بود، که کمک رسانی هوائی به سکنه اين شهر جنگ زده را امکان پذير ساخت.

XS
SM
MD
LG