لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

گفتگوی آمريکا و عراق در باره قرارداد امنيتی دوجانبه


گفتگوی آمريکا و عراق در باره قرارداد امنيتی دوجانبه
گفتگوی آمريکا و عراق در باره قرارداد امنيتی دوجانبه

ایالات متحده و عراق در باره یک قرارداد امنیتی دو جانبه به گفت و گو نشسته اند. نیروهای آمريکائی بر اساس ماموریت سازمان ملل متحد که باید سالانه تجدید شود، در عراق عمل کرده اند. ماموریت جاری روز ۳۱ دسامبر منقضی می شود.

رایان کراکر، سفیر ایالات متحده در عراق گفت دو کشور در حالی که سرگرم تدوین توافق هستند، خود را به یک سلسله تعهدات پای بند می دانند:
**** یکی از آنها احترام کامل برای حاکمیت عراق است. تمامی مقصود از دور شدن از ماموریت مبتنی بر فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد به یک توافق دو جانبه بین دو کشور مستقل و حاکم، این است که بر حاکمیت کامل عراق تاکیدی دوباره گذاشته شود.
این مقوله ای است که ما، و مسلما عراقی ها را هدایت می کند. توافقی که به حاکمیت عراق تجاوز کند در کار نخواهد بود، عراقی ها آنرا قبول نخواهند کرد. و صریحا بگویم، ما نیز خواهان آن نیستیم. این توافق اگر قرار است دوام بیاورد، و باید چنین باشد، باید از حمایت کامل نه فقط دولت، بلکه مردم عراق برخوردار باشد.

ایران، همسایه عراق، به توافق امنیتی آمريکا و عراق اعتراض کرده است. آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران به نوری المالکی نخست وزیر عراق گفت نیروهای آمريکائی "مشکل اساسی" عراق در مساله امنیت هستند.

رایان کراکر می گوید به باور او قصد ایران از انتقاد از یک توافق دوجانبه، کوشش آگاهانه ای است که مذاکرات را دشوار کند. آقای کراکر یادآور شد عملیات نظامی اخیر در بصره و بغداد، که مالکی و نیروهای امنیتی عراق آنرا هدایت می کردند، مشکلاتی را که ایران برای ثبات و پیشرفت در عراق بوجود می آورد، کاملا روشن ساخت.

کراکر گفت این عملیات آشکارا فاش ساخت که ایران با اسلحه، پول و آموزش از شبه نظامیان افراطی شیعه پشتیبانی می کند:
****خوب بود موضوع روشن شد. عراقی ها ، و بقیه جهان، قادر شدند آنرا ببینند. عملیات، واکنش نسبتا خوبی در افکار عمومی عراق، در میان شیعیان و سنی ها، علیه ایران بوجود آورد. امید این است که این رویداد به باز اندیشی در ایران در باره آنچه سیاست دراز مدت نسبت به عراق باید باشد منجر شود - حمایت از یک دولت مرکزی که بگونه ای دمکراتیک انتخاب شده باشد یا پشتیبانی از شبه نظامیانی که علیه آن دولت متحد شده اند.

رایان کراکر سفیر آمريکا در عراق گفت: "گمان نمی کنم ایران بتواند هردو را داشته باشد. و از همه مهمتر این که این موضع آمريکا نیست، این حرفی است که عراقی ها خودشان می گویند. و شایسته خواهد بود دولت ایران اگر به ثبات دراز مدت رابطه خود با عراق و منطقه علاقه مند است، بدقت به آن گوش دهد.

XS
SM
MD
LG