لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

آب درياچه ای که در پی زمين لرزه ماه پيش در چين تشکيل شد تخليه می شود


چين می گويد در تلاش برای خالی کردن درياچه ای که در پی زمين لرزه ويرانگر ماه پيش تشکيل شد، و محله ها و جوامع اطراف را به سيل تهديد می کند، به پيروزی قاطعی دست يافته است.

خبرگزاری شين هوا می گويد ليو کيبائو، مقام اصلی استان زلزله زده سچوآن اين موضوع را امروز (سه شنبه) و پس از آن که خروج آب از درياچه آغاز شد، اعلام کرد.

شين هوا می گويد سطح آب در درياچه تانگجياشان تا نصف پايين رفته است.

حدود دويست و پنجاه هزار نفر از خانه های مسير آب تخليه شدند و در صورت انفجار درياچه، بيش از يک ميليون نفر با تهديد روبرو خواهند شد.

کوشش برای بيرون کشيدن آب روز شنبه آغاز شد و سربازان چينی ناچار شدند برای درهم شکستن صخره ها بمنطور شتاب بخشيدن به خروج آب، زمانی که سطح درياچه بالا می رفت، از گلوله های ضد تانک استفاده کنند.

درياچه هنگامی تشکيل شد که رانش زمين ناشی از زلزله سدی در ردوخانه تونگ کو بوجود آورد.

در خبری ديگر، دولت چين روز دوشنبه ۱۵ مقام را بدليل عملکرد نادرست در ارتباط با کوشش های امدادی در استان سی چوان جريمه کرد.

رسانه ها گزارش دادند آنها در رفتار غير قانونی و تاخير در پاسخگوئی به زمين لرزه نيرومند در ۲۳ ارديبهشت ماه مسول شناخته شدند. سيزده کارمند ديگر بدليل خلافکاری در تلاَش های امدادی مجازات شدند.

يک مقام دولت، که نخواست نامش اعلام شود، گفت عملکرد نادرست «تاثير بسيار بدی» در ميان اعضای جامعه بر جا گذاشت. او توضيح بيشتری در اين مورد نداد.

در زمين لرزه که هفت و نه دهم درجه ريشتر شدت داشت، بيش از ۶۹,۰۰۰ نفر کشته و ميليون ها نفر بی خانمان شدند.

XS
SM
MD
LG