لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

بوش: زمان آن رسيده که همه کشورها برای متوقف ساختن برنامه اتمی ايران با هم همکاری کنند


رييس جمهوری آمريکا بار ديگر به ايران هشدار داده است که اگر برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف نکند، با انزوای بين المللی روبرو خواهد شد.

بوش اين موضوع را امروز (سه شنبه) در اسلوانی در آخرين ديدار خود با رهبران اتحاديه اروپا عنوان کرد و بر خطراتی که جهان در صورت دست يابی ايران به جنگ افزار اتمی رو برو خواهد شد تاکيد گذاشت. او به خبرنگاران گفت زمان آن رسيده است که تمام ملت ها برای متوقف ساختن برنامه اتمی ايران با يکديگر همکاری کنند.

پيشتر، رييس جمهوری آمريکا و رهبران اتحاديه اروپا به اجلاس در اسلوانی که بر مسائل اقتصادی، منطقه ای و محيط زيست متمرکز بود پايان دادند.

رهبران اتحاديه اروپا امروز در بيانيه مشترکی بر تعهد ايالات متحده و اتحاديه اروپا بر پيشبرد سياست های سرمايه گذاری آزاد و مقاومت در برابر حمايت از صنايع داخلی بار ديگر تاکيد گذاشتند. آنها رشد صندوق های سرمايه گذاری را که در کنترل دولت قرار دارند ياد آور شدند و از مسئولان صندوق ها خواستند بر سياست های سرمايه گذاری شفاف نظارت کنند.

پرزيدنت بوش از کشورهای اروپائی بدليل پشتيبانی آنها در عراق و افغانستان، و نيز حمايت آنها از کوشش هايی که برای متقاعد ساختن ايران به رها ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم جريان دارد سپاسگزاری کرد. او گفت در مذاکرات اخير تحولات زيمبابوه، دارفور و برمه نيز مطرح شد. آقای بوش همچنين حمايت خود را از کوشش های ترکيه برای عضويت در اتحاديه اروپا ابراز داشت.

يانز يانسا، نخست وزير اسلوانی، که کشور او رياست ادواری اتحاديه اروپا را بر عهده دارد، مشارکت کشورهای دو سوی اقيانوس اطلس را استوار ناميد و گفت در باره مسايلی نظير تغيير آب و هوا اختلافاتی وجود دارد، اما بر آمادگی دو طرف برای همکاری در مقابله با اين پديده تاکيد گذاشت.

آقای بوش گفت به باور او توافق در مساله تغيير آب و هوا می تواند پيش از آن که کاخ سفيد را ترک کند بدست آيد.

خوزه مانوئل باروس، رييس کميسيون اروپا گفت شرکت کنندگان در اجلاس همچنين بر اهميت تجارت آزاد تاکيد گذاشتند.

آقای بوش که قرار است امشب رهسپار آلمان شود گفته بود او می خواهد در باره اقدام مشترک برای مقابله با قيمت های بالای انرژی، از جمله نياز به قطع وابستگی به سوخت های فسيلی صحبت کند. همچنين قصد دارد از اروپا بخواهد به بهبود وضع در افغانستان کمک کند و فشار بيشتری بر ايران برای رها ساختن برنامه اتمی خود وارد آورد.

پيشاپيش اين مذاکرات، آقای بوش با دانيلو ُترک رييس جمهوری و يانز يانسا، نخست وزير اسلوانی ملاقات کرده بود.

ديدار پرزيدنت بوش از آلمان با شصتمين سالگرد اجرای طرح مارشال، که آمريکا بر اساس آن به بازسازی اروپا پس از جنگ جهانی دوم کمک کرد، و شصتمين سالگرد ايجاد پل هوائی بين برلن غربی و جهان آزاد، مصادف است. با استفاده از اين پل، ايالات متحده، بريتانيا و فرانسه تدارکات مورد نياز ساکنان نيمه غربی شهر تقسيم شده آلمان را، که شوروی آنرا در محاصره گرفته بود، حمل می کردند.

XS
SM
MD
LG