لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۹

بررسی بحرانهای سياسی و اقتصادی جهان در آخرين اثر فريد زکريا


فرید زکریا، نویسنده آمریکایی هندی تبار و سردبیر نشریه نیوزویک در اثر تازه خود با عنوان "جهان پس از آمریکا"، بحرانهای سیاسی و اقتصادی جهان امروز را مورد بررسی قرار می دهد. از عبور کردن دنیا از عصر آمریکا- ستیزی به دوره ای که آن را "پس از آمریکا" می خواند، نوشته است و قدرتمندی آمریکا را در جهان امروز مورد بررسی قرار داده است.

نظریه ای که زکریا بر آن تکیه می کند " خیزش دیگر کشورها" و یا Rise of the Rest نام دارد. او از قدرت گرفتن کشورهای دیگر جهان می نویسد و می گوید پدیده سرمایه داری دیگر تنها مختص به آمریکا نیست و حالا دیگر قدرت صنعتی تقسیم شده است. به عنوان مثال، بزرگترین هواپیمای مسافربری در اروپا ساخته می شود، بزرگترین پالایشگاه جهان در هند است، بزرگترین شرکت جهان در چین قرار دارد و حتی مراکز خرید آمریکا که زمانی به بزرگترین مراکز خرید در دنیا مشهور بودند، حال به گفته زکریا به سختی در مقام دهم جهان قرار می گیرند.

فرید زکریا در کتابش، از چالشهای بزرگ آمریکا در جهان امروز می گوید و از موانعی که بر سر راه این کشور قرار دارد.

زکريا می نویسد اقتصاد پویای آمریکا که در جهان همتا نداشت با ناکار آمدی سیاسی همراه شد. کشوری که شعارش "می توانیم" بود، در یک فرآیند سیاسی قرار گرفت که به جای حل مسائل به میدان رقابت احزاب تبدیل شد.
ولی از سوی دیگر زکریا معتقد است آمریکا به عنوان کشوری که همواره و به سرعت در حال پیشرفت و دمساز شدن است، می تواند در دنیای پیشرفته امروز نیز به بقای خود ادامه دهد.

زکریا می گوید فن آوری بیوتکنولوژی و ننوتکنولوژی و برخورداری از بهترین دانشگا ه ها و امکانات تحصیلی، بزرگترین سرمایه آمریکا به شمار می آید. او معتقد است سالها طول می کشد تا دیگر کشورهای جهان از لحاظ دانش و فن آوری با آمریکا برابری کنند ولی بسیاری از کشورهای آسیایی با برخورداری از قدرت اقتصادی، نبض صنعت جهان را در دست دارند و اروپا نیز چند سال دیگر به همان میزان پیشرفت خواهد کرد.

زکریا در کتاب "جهان پس از آمریکا" می نویسد مهاجرپذیری بزرگترین سلاح آمریکا است و این کشور با جمعیتی جوان، پر کار و بلند پرواز در قرن بیست و یکم می تازد. به همین سبب اگر این کشور بپذیرد که دیگر کشورهای جهان روز به روز در حال پیشرفت و قدرت گرفتن هستند و خود را با این شرایط وفق دهد، می تواند نقش کلیدی و منحصر بفرد خود را در جهان امروز حفظ کند.

XS
SM
MD
LG