لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

نبرد مک کين و اوباما بر سر پيروزی در ۱۵ ايالت سرنوشت ساز آمريکا آغاز شده است


نبرد ميان جان مک کين و باراک اوباما بر سر پيروزی در پانزده ايالت سرنوشت ساز آمريکا آغاز شده است. اوباما بدنبال کسب حمايت رسمی رقيب دموکراتش، هيلاری کلينتون، امروز (دوشنبه) در آغاز يک تور دو هفته ای مختص مسائل اقتصادی، که مهمترين نگرانی رای دهندگان است، به کارولاينای شمالی می رود. کارولاينای شمالی بطور سنتی ايالتی جمهوريخواه است، اما اوباما بر مبنای پيروزی بزرگی که با تکيه بر آرای آمريکاييان آفريقايی تبار در انتخابات مقدماتی در آنجا بدست آورد اميدوارست بتواند در انتخابات نوامبر نيز از آن ايالت پيروز بيرون آيد.

سناتور مک کين اين هفته را با برگزاری نشست هايی در پايتخت آمريکا و ويرجينيا، ديگر ايالت محل نبرد دو رقيب، آغاز می کند. آخرين نظرسنجی ها اوباما را با درصد اندکی از مک کين جلوتر نشان می دهد. کارشناسان معقتدند، با توجه به نزديک بودن رقابت ها در انتخابات نوامبر، مک کين و اوباما معاون هايی برای خود برخواهند گزيد که بتوانند در يکی از ايالت های سرنوشت ساز آنها را به پيروزی برسانند.

ويرجينيا ايالتی بطور سنتی جمهوريخواه و مينه سوتا ايالتی دموکرات است، اما ويرجينيا از فرمانداری دموکرات برخوردار است و مينه سوتا فرمانداری جمهوريخواه دارد.

کارشناسان حدس می زنند تيم پاولنتی، فرماندار جمهوريخواه مينه سوتا، يکی از گزينه های اصلی سناتور جان مک کين برای معاونت رياست جمهوری خواهد بود.

تيم پاولنتی ديروز در گفتگويی با فاکس نيوز احتمال پذيرش اين پيشنهاد را باز گذاشت.

از سوی ديگر، از تيموتی کين، فرماندار دموکرات ويرجينيا، به عنوان يکی از نخستين گزينه های مورد نظر سناتور باراک اوباما برای معاونت اش نام برده می شود.

تيم کين ديروز گفت برای هر کسی رد چنين پيشنهادی دشوار است.

سناتور دموکرات ايالت ويرجينيا، جيم وب، که پيشتر يک جمهوريخواه بود و در دولت رونالد ريگان وزير نيروی دريايی بوده است از ديگر گزينه های مطرح است. سناتور وب در گفتگويی با شبکه سی بی اس گفت واقعا در پی چنين پستی نيست و تاکيد کرد در چالش تشکيل يک کابينه موفق يک معاون رئيس جمهور مناسب به کمک اوباما خواهد آمد.

اما، شخصيت های سرشناس حزب دموکرات که روابط نزديکی با سناتور دموکرات هيلاری کلينتون دارند کماکان معتقدند هيچ کس نمی تواند جای کلينتون را پر کند.

يک نظرسنجی نشان می دهد ۵۴ درصد دموکرات ها خواهان برگه انتخاباتی مشترک اوباما و کلينتون اند.

چارلی رنگل، از رهبران دموکرات کنگره آمريکا، معتقد است رئيس جمهور بايد با معاونش احساس راحتی کند اما، تاکيد کرد برگه انتخاباتی اوباما و کلينتون غيرقابل شکست خواهد بود و انتخاب دو تاريخ ساز، يک سياهپوست و يک زن، برای آمريکا فوق العاده است.

نظر سنجی ها نشان می دهد ۲۵ درصد از دموکرات های حامی کلينتون، که از شکست او ناراضی اند، در نوامبر به جان مک کين رای خواهند داد، هر چند گروهی از حاميان کلينتون معتقدند زمان به بهبود زخم های روحی ناراضيان کمک خواهد کرد.

سناتور دموکرات دايان فاينستاين از نزديکان کلينتون، که ملاقات خصوصی پنج شنبه شب ميان اوباما و کلينتون در منزل او رخ داد، می گويد ترديدی ندارد که هيلاری تمام هم خود را صرف تشريح تفاوت های اوباما و مک کين برای مردم آمريکا خواهد کرد.

سناتور جمهوريخواه ليندزی گراهم از نزديکان جان مک کين ديروز اوباما را به عنوان سناتوری ليبرال که در ميان اوضاع نابسامان اقتصادی در پی افزايش ماليات ها در تمام سطوح حتی بيش از دوران بيل کلينتون است بشدت مورد انتقاد قرار داد.

سناتور دموکرات جان کری در دفاع از کانديدای حزب خود گفت باراک اوباما اتفاقا تا سطح ۱۰۰۰ دلار ماليات طبقه کارگر و متوسط را کاهش خواهد داد و بازنشستگان و افراد با درآمد زير ۵۰ هزار دلار در سال را از پرداخت ماليات معاف خواهد کرد. کری تاکيد کرد هزينه های اين طرح از محل لغو تخفيف های مالياتی پرزيدنت بوش تامين خواهد شد. کری يادآوری کرد مک کين در ۹۵ درصد لوايح سال جاری و ۹۰ درصد لوايح ۷ سال گذشته به طرح های پرزيدنت بوش رای مثبت داده است.

ليندزی گراهم در تشريح سياست های مک کين گفت او معتقد به حفظ تخفيف های مالياتی کنونی است اما، باور دارد که با حفر چاههای نفت و گاز در آمريکا می توانيم از خارج شدن ۴۵۰ ميليارد دلار هزينه خريد نفت خارجی جلوگيری و به اقتصاد کشور کمک کنيم. گراهم برای روشن کردن وجه اختلاف مک کين و پرزيدنت بوش تاکيد کرد بزرگترين کوتاهی پرزيدنت بوش وتو نکردن هزينه های غيرضروری در بودجه کشور است.

XS
SM
MD
LG