لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

احمدی نژاد جزئيات طرح تحولات اقتصادی اش را برای مديران اجرايی تشريح کرد


محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، از ارائۀ طرح تحولات اقتصادی در هفته اول تيرماه خبر داد و جزئيات آن را برای مديران اجرايی تشريح کرده است.

احمدی نژاد که، دولت وی تحت فشارهای شديد داخلی به دليل بالا رفتن قيمت ها و افزايش نرخ تورم قرار دارد، در نشستی که با حضور وزرا، استانداران و مشاورين دستگاه های اجرايی برگزار شد اعلام کرد که، اين طرح شامل هفت محور است.

به گزارش خبرگزاريهای ايران، اين هفت محور شامل نظام بهره وری، نظام ماليات، نظام گمرکی، نظام بانکی و پولی، نظام توزيع کالا، نظام توزيع اعتبارات بانکی و نظام يارانه ها خواهد بود. موفقيت طرح تحولات اقتصادی از سوی صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی با شک و ترديد روبرو شده است. صاحبنظران اقتصادی می گويند که با توجه به مشکلات ساختاری در اقتصاد ايران، نداشتن طرح منسجم برای حل مشکلات، هزينه کردن بی رويه دلارهای نفتی، اختلافات درون ساختار اقتصادی و سياسی ايران و فشارهای بين المللی بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی از جمله موانع اساسی در زمينه اصلاح اقتصاد ايران به شمار می رود.

در همين حال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران اعلام کرد نرخ تورم در ايران با افزايشی مجدد، در ارديبهشت ماه، از مرز ۲۵ درصد فراتر رفته است.

اقتصاددانان دولت محمود احمدی نژاد را مسول افزايش بی رويه نرخ تورم در ايران می دانند زيرا، به گفته آنان، احمدی نژاد مبالغ هنگفتی را بدون توجه به زير ساخت های اقتصادی، برای پروژه های محلی خرج کرده است.

در خبری ديگر، محمد علی خطيبی، نماينده جمهوری اسلامی ايران در سازمان اوپک، پيش بينی کرد که قيمت نفت تا پايان تابستان به بيش از ۱۵۰ دلار در هر بشکه خواهد رسيد.

قيمت نفت که از سال ۲۰۰۳ سير صعودی داشته است، سال گذشته رکورد ۱۰۰ دلار را شکست و روز جمعه با افزايش قيمت بی سابقه ۱۰ دلار در يک روز، به ۱۳۹ دلار رسيد. برخی تحليل گران علت اصلی اين جهش بی سابقه قيمت نفت را اظهار نظر شائول موفاز، معاون نخست وزير اسرائيل می دانند که با صراحت ايران را به حمله نظامی مستقيم تهديد کرد. اين در حالی است که ارديبهشت ماه گذشته شکيب خليل، رييس سازمان اوپک، اعلام کرده بود که با ادامه روند کاهش ارزش برابری دلار آمريکا، بهای نفت ممکن است به ۲۰۰ دلار هر بشکه افزايش يابد.

افزايش قيمت جهانی نفت، ماه گذشته قيمت هر بشکه نفت ايران را به حدود ۱۱۳ دلار رساند. ايران با صادرات روزانه حدود دو و نيم ميليون بشکه نفت، در ازای هر يک دلار افزايش قيمت نفت، روزانه دو و نيم ميليون دلار سود می برد.

XS
SM
MD
LG