لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

بانوی اول آمريکا در سفر به افغانستان از جامعه بين المللی خواستار کمک به اين کشور جنگ زده  شد


لورا بوش بانوی اول آمريکا روز يکشنبه در سفری از پيش اعلام نشده به افغانستان جنگ زده، به ملاقات حامد کرزی رئيس جموری اين کشور رفت و قرار است که بعداً به اسلوانی برود و به پرزيدنت بوش که روز سه شنبه در نشست آمريکا و اروپا شرکت خواهد کرد، ملحق شود

خانم بوش به خبرنگاران گفت جامعه بين المللی نمی تواند افغانستان را در اين زمان به توصيف او بسيار حياتی ، رها کند.

بانوی اول آمريکا برای تاکيد بر پيشرفت هائی که افغانستان کسب کرده است ، و نيز درخواست از جامعه بين المللی برای حمايت از اين کشور، که دولت بوش آن را جبهه اصلی نبرد عليه افراطيون اسلامی توصيف ميکند، به افغانستان رفته بود.

اين سومين باری است که خانم بوش ديداری غير منتظره از افغانستان انجام ميدهد، و اين بار بازديد از چندين پروژه از جمله يک پروژه راهسازی در برنامه سفر او بود .

خانم بوش همچنين از دانشجويان زن درآکادمی تعليماتی پليس و سربازان آمريکائی ديدن کرد، که با قدردانی مکرر از خدمات آنان همراه بود .

بانوی اول آمريکا در جريان اين سفر نه ساعته همچنين با هلی کوپتر از کابل به باميان رفت و از جايگاه و بقايای دو مجسمه باستانی بودا ديدن کرد، که طالبان هفت سال پيش آنها را منفجر کرد.

سفر خانم بوش به افغانستان در آستانه تشکيل کنفرانس کمک دهندگان به افغانستان در پاريس انجام گرفته است ، که روز پنجشنبه برگزار ميشود، و آمريکا در جريان آن از جامعه بين المللی خواستار سپردن تعهد برای کمک به افغانستان خواهد شد.

بانوی اول آمريکا ضمن دفاع از آقای کرزی گفت منصفانه نيست که بعضی ها وی را مسئول مشکلات افغانستان معرفی ميکنند. خانم بوش گفت آقای کرزی رهبری کشوری را بعهده گرفته است که ويران و داغان شده بود.

خانم بوش از افغانستان راهی اسلوانی است و روز دوشنبه در آنجا به پرزيدنت بوش ملحق ميشود که در کنفرانس سران آمريکا و اتحاديه اروپا شرکت ميکند

XS
SM
MD
LG