لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

سارکوزی قول داد ازرئيس جمهوری جديد و تلاش برای وحدت ملی در لبنان حمايت کند


نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه قول حمايت از رئيس جمهوری جديد لبنان و تلاش هائی را داده است که برای پيشبرد وحدت ملی در پی بحران سياسی مرگبار آن کشور انجام ميگيرد. آقای سارکوزی اين قول را امروز، شنبه، پس از ورود به بيروت در آغاز سفری يک روزه داد که هدف آن حمايت از تلاش های صلح در لبنان است.

وی گفت ميشل سليمان رئيس جمهوری جديد لبنان برای تحقق بخشيدن به آشتی ملی در کشور مسئوليت بزرگی بر عهده دارد.

آقای سارکوزی همچنين گفت تمامی طرفها بايد به تعهدات خود در به اجرا گذاشتن توافقی که ماه گذشته با ميانجيگری اتحاديه عرب به بحران سياسی لبنان پايان داد عمل کنند.

رهبر فرانسه نخستين رئيس يک دولت غربی است که دو هفته پس از برگزيده شدن آقای سليمان به رياست جمهوری لبنان به آن کشور سفر ميکند.

آقای سارکوزی در اين سفر يک هيات بزرگ فرانسوی را رهبری ميکند، که فرانسوا فيلون، نخست وزير، برنارد کوشنر وزير امورخارجه و رهبران تمامی احزاب عمده سياسی فرانسه اعضای آن هستند.

قرار است اين هيات با نمايندگان چهارده جناح سياسی لبنان، از جمله گروه اپوزيسيون شيعه حزب الله ملاقات و گفتگو کند.

لبنان در تلاش بازگشت به مرحله التيام و بازسازی پس از خشونت هائی فرقه ای است که آن کشور را به آستانه جنگی داخلی کشانده بود.

حزب حاکم طرفدار غرب لبنان اخيرا با اپوزيسيون مورد حمايت حزب الله برای تشکيل يک دولت وحدت ملی به توافق رسيد. اين توافق تشکيل کابينه ای سی عضوی را توصيه ميکند و به حزب الله در آن قدرت وتو ميدهد.

XS
SM
MD
LG