لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

جلسه فوق العاده حزب حاکم ترکيه يکروز پس از رای ديوانعالی کشور


در ترکیه، یک روز پس از آن که دیوانعالی کشور ممنوعیت دیرینه استفاده از حجاب اسلامی در دانشگاه ها را تایید کرد، حزب حاکم عدالت و توسعه، جلسه فوق العاده ای بریاست رجب طیب اردوغان نخست وزیر تشکیل داده است .

روز پنحشنبه، دادگاه اصلاحات قانون اساسی را که ممنوعیت استفاده از روسری در مدارس و دانشگاه ها را لغو می کرد، باطل اعلام کرد و آنها را با اصول سکولاریسم کشور مغایر دانست.

عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه اصلاحات پیشنهادی را در ماه فوریه تایید کرد، اما دانشگاه ها آنرا نادیده گرفتند و از ورود دختران دانشجو با روسری جلوگیری کردند.

یک عضو ارشد حزب حاکم از تصمیم دادگاه انتقاد کرد و گفت این اقدام راه بر حمله احتمالی به تمام قوانین دولت باز می کند. حزب اسلامگرا می گوید استفاده از روسری در دانشگاه ها باید یک گزینش شخصی باشد.

تحلیلگران روز پنجشنبه گفتند رای دیوانعالی ممکن است کوشش بحث انگیز عبدالرحمان یالچینکایا ، دادستان ارشد ترکیه ، را برای انحلال حزب حاکم عدالت و توسعه تقویت کند. او همچنین خواسته است حدود ۷۰ نفر از اعضای حزب، از جمله عبدالله گل و رجب طیب اردوغان نخست وزیر از فعالیت های سیاسی ممنوع شوند. یالچینکایا حزب را متهم کرده است که علیه نظام سکولار ترکیه کار می کند. حزب این اتهام را رد کرده و کوشش یالینچیکا برای بستن آنرا، غیر دمکراتیک نامیده است.

سکولاریست های ترکیه، از جمله ارتش، حزب عدالت و توسعه را متهم می کنند که با کاهش محدودیت بر نمادهای مذهبی مانند روسری، نقش مذهب را تقویت کند.

دولت اسلامگرای گل گفت مجاز دانستن استفاده از روسری یک مقوله مذهبی و آزادی شخصی است. ترکیه در سالهای دهه ۱۹۸۰ استفاده از روسری در مکان های عمومی، مدارس و داتشگاه ها را ممنوع ساخت.

XS
SM
MD
LG