لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

اوباما در جستجوی معاون اول


گزارش به انگليسی

به دنبال برگزیده شدن به عنوان نامزد حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری،که سه شنبه اتفاق افتاد،باراک اوباما به عنوان نخستین سیاهپوستی که موفق شد نامزدی یک حزب عمده آمریکا را به دست آورد،تاریخ ساز شد. اما رقیب وی سناتور هیلاری کلينتون هنوز پیروزی اوباما را رسمآٌ نپذیرفته و متحدان سیاسی خانم کلينتون تلاشی را آغاز کرده اند که هدف آن تحت فشار گذاشتن آقای اوباما است برای برگزیدن سناتور کلينتون به عنوان کاندید معاون اول ریاست جمهوری.

تاکنون در تاریخ سیاسی آمریکا تنها سفیدپوستان توفیق یافته اند که نامزدی دو حزب بزرگ این کشور شوند.امروز در کشوری که روزی سیاهان را به بردگی می گرفت و تا نزدیک به ربع قرن پس از آن نیز جداسازی سیاه و سفید ادامه داشت، فرزند یک مهاجر کنیایی کاندیدای منتخب حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر شده است.

تنها لحظاتی پس از به دست آوردن این نامزدی؛ باراک اوباما در جمع هواداران خود در شهر سن پل در مینه سوتا گفت: "امشب به نقطه پایان سفری تاریخی می رسیم. این پایان با یک آغاز رقم می خورد؛ سفری که عصری نوین و بهتررا برای آمریکا به ارمغان می آورد. به لطف شماست که من امشب می توانم اینجا بایستم و بگویم که نامزد برگزیده حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری هستم."

در روی دیگر سکه، هیلاری کلينتون که به نظر ناراضی می رسید، دقایقی پیش از نطق اوباما در نیویورک سخنرانی کرد و اشاره ای به پیروزی رقیبش نکرد. به تعبیر وی ،هجده میلیون شهروندی که در انتخابات مقدماتی به وی رأی داده اند باید محترم شمرده شوند.

کلينتون حمایت يکصد ابرنماینده حزب دموکرات را کسب کرده بود اما رأی مردمی اش با اوباما فاصله فاحشی داشت. وی طی سخنان سه شنبه شب خود گفت: "حال پرسش آن است که به کجا می رویم. به عنوان یک حزب تا کجا پیش آمده ایم ومقصدمان کجاست؟ من این پرسشها را کوچک نمی انگارم. رقابتی طولانی را از سرگذرانده ام و امشب هیچ تصمیمی نمی گیرم."

پیش از این سخنان، طرفداران کلينتون از قول وی گفتند که او آماده است که به عنوان نامزد معاونت اوباما فعالیت خود را پی گیرد. به موازات تأیید اوباما توسط بزرگان حزب دموکرات و برگزیدگان رسمی آن حزب که با شتاب اوباما رامعرفی کردند، بسیاری از آنان که پیشتراز خانم کلينتون حمایت کرده بودند، به خبرنگاران گفتند که معقتدند اوباما باید کلينتون را به عنوان نامزد معاونت خود برگزیند تا به دنبال تنشهای انتخابات مقدماتی، یکپارچگی حزب حفظ شود.

بامداد چهارشنبه اوباما و کلينتون گفتگوی تلفنی کوتاهی داشتند. مشاوران آقای اوباما می گویند این دو سناتور با دیدار و گفتگو موافق بوده اند اما زمان خاصی را برای چنین نشستی در نظر نگرفته اند.

رابرت گیبز، سخنگوی باراک اوباما که به برنامه بامدادی شبکه تلویزیونی سی بی اس دعوت شده بود؛ گفت که صحبت پیرامون انتخاب نامزد معاونت هنوز زود است. وی افزود: "تنها چند ساعت از تصمیم نمایندگان حزب برای برگزیدن نامزد انتخابات سپری شده. روشن است که این فرایند طی امروز و روزهای آتی جدی تر خواهد شد و این هم روشن است که ما این فرایند را بسیار بسیار جدی خواهیم گرفت." گیبز در ادامه اضافه کرد که اطمینان دارد که دموکراتها با هدف بردن انتخابات ریاست جمهوری یکپارچه خواهند شد.

در سوی جمهوریخواهان، جان مک کین، سناتورایالت آریزونا، ماهها پیش به عنوان نامزد منتخب جمهوری خواهان انتخاب شد. طی یک سخنرانی در نئواورلئان، مک کین به پیروزی اوباما در به دست آوردن نامزدی حزب دموکرات اشاره کرد، اما افزود که برنامه آقای اوباما به عقیده او "تغییری نادرست" برای آمریکاست.

XS
SM
MD
LG