لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

ترکيه از همکاری با جمهوری اسلامی ايران عليه شورشيان کرد خبرميدهد


يک مقام ارشد نظامی ترکيه ميگويد آن کشور و جمهوری اسلامی ايران عليه شورشيان کرد مستقر در شمال عراق حملاتی هماهنگ شده انجام ميداده اند.

وسائل ارتباط جمعی ترکيه امروز، پنجشنبه، اظهارات ژنرال ايلکر باسبوگ فرمانده نيروهای زمينی ترکيه را نقل کردند که گفته است دو دولت در يکی دو ماه اخير حملااتی هماهنگ شده انجام نداده اند، اما نائيد کرد که مبادله اطلاعات ميان آنها جريان داشته، و ممکن است حملات هماهنگ شده ديگری در آينده انجام گيرد.

وسائل ارتباط جمعی همچنين به نقل از اين ژنرال ميگويند هربار که جمهوری اسلامی ايران حملاتی مرزی عليه شورشيان کرد انجام دهد ترکيه نيز حمله ای مشابه انجام ميدهد.

حزب کارگران کردستان، موسوم به پ ک ک ، بيست و پنج سال است که برای خودمختاری در جنوب شرقی کرد نشين ترکيه می جنگد. اين جنگ بيش از سی هزار کشته بجا گذاشته است.

جمهوری اسلامی ايران با يک جناح ديگر کرد، موسوم به پژاک می جنگد، که گفته ميشود با پ ک ک ارتباط دارد.

آنکارا در گذشته بارها تهران را به حمايت از پ ک ک متهم کرده بود، و تهران اين اتهام را رد ميکرد. اما دولت کنونی ترکيه تلاش کرده است که مناسبات با تهران را بهتر کند.

اوايل اين هفته نشروان بارزانی نخست وزير دولت منطقه کردنشين عراق گفت رهبران کرد عراقی به بهبود مناسبات با ترکيه خوس بين اند.

تحليلگران ميگويند اين تحولات ضربه ای به پ ک ک خواهد بود.

ترکيه و آمريکا پ ک ک را تشکيلاتی تروريستی می شناسند.

XS
SM
MD
LG