لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

امارات متحده عربی بازگشت به عراق را با سفر وزير امورخارجه آغازکرد


مقامات اماراتی ميگويند وزير امورخارجه امارات متحده عربی در اولين ديدار يک وزير ارشد کشورهای عرب حوزه خليج فارس از عراق، پس از حمله سال ۲۰۰۳ تحت رهبری آمريکا به عراق، به بغداد رفته است.

به گفته اين مقامات، شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان امروز، پنجشنبه، برای مذاکره با مقامات ارشد عراقی وارد پايتخت عراق شد.

امارات متحده عربی نماينده ارشد خود را در عراق در سال ۲۰۰۶، در واکنش به ربوده شدن يک ديپلمات اماراتی در عراق ، که قريب دو هفته در اسارت و گروگان نگاه داشته شده بود، فراخواند.

آمريکا از کشورهای عرب حوزه خليج فارس خواستار ابراز حمايتی بيشتر از دولت عراق، و مستقر ساختن نمايندگی ديپلماتيک سطح بالادر بغداد شده است.

در همين حال دو عضو پارلمان عراق ديروز با درخواست به تعويق افتادن مذاکرات راجع به يک قرارداد درازمدت امنيتی ميان آمريکا و عراق ، درجلسه يک کميته کنگره آمريکا حضور يافتند.

نديم ال جابری ، قانونگذار شيعه به اين کميته مجلس نمايندگان گفت دولت عراق برای بعهده گرفتن مسئوليت چنين قراردادی آماده نيست. وی افزود اين توافق بايد زمانی حاصل شود که سربازان آمريکائی از عراق خارج شده باشند.

شيخ خلف ال اولايان قانونگذار سنی گفت خروج آمريکا اگر با هشياری و دقت کامل انجام نگيرد، برای امنيت عراق خطرناک است. با اينحال وی نيز موافق بود که توافق امنيتی ميان آمريکا و عراق بايد تا سال آينده که دولت آتی آمريکا عهده دار زمام امور می شود به تعويق بيفتد.

مقامات آمريکائی و عراقی هم اکنون در باره قراردادی گفتگو ميکنند که ماندن نيروهای آمريکائی در عراق را بعد از سی و يکم دسامبر، یعنی روزی که ماموريت سازمان ملل متحدی آنان منقضی ميشود، مجاز بشناسد.

XS
SM
MD
LG