لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

امارات متحده عربی با معرفی سفير وگشودن سفارت به عراق بازميگردد


امارات متحده عربی ميگويد اميدوار است ظرف چند روز آينده سفيری برای عراق معرفی کند، که نخستين اقدام در اين زمينه توسط يک کشور عرب ظرف چند سال اخير خواهد بود

. شيخ عبدالله بن زايد آل نهيان وزير امورخارجه امارات متحده عربی امروز همراه با نوری المالکی نخست وزير عراق چنين تصميمی را در يک کنفرانس خبری در بغداد اعلام کرد.

شيخ عبدالله همچنين گفت امارات متحده عربی اميدوار است ظرف چند هفته آينده سفارت خود را در بغداد افتتاح کند.

آقای مالکی در بيانيه ای از اين تصميم امارات متحده عربی استقبال کرد.

وزير امورخارجه امارات متحده عربی در اولين ديدار يک وزير ارشد کشورهای عرب حوزه خليج فارس از عراق، پس از حمله سال ۲۰۰۳ تحت رهبری آمريکا به عراق، به بغداد رفته بود.

آمريکا از کشورهای عرب حوزه خليج فارس خواستار ابراز حمايتی بيشتر از دولت عراق، و مستقر ساختن نمايندگی ديپلماتيک سطح بالادر بغداد شده است.

در همين حال رايان کراکر سفير آمريکا در عراق امروز در واشنگتن گفت آمريکا نه خواستار ايجاد پايگاههای نظامی دائمی در عراق است و نه کنترل دراز مدت بر حريم هوائی آن کشور.

وی در وزارت امورخارجه آمريکا به خبرنگاران گفت طرح راجع به توافق امنيتی آمريکا و عراق به معنای حضور دائمی نظامی آمريکا در عراق نيست.

چنين توافقی ماندن نيروهای آمريکائی را در عراق بعد از سی و يکم دسامبر، یعنی روزی که ماموريت سازمان ملل متحدی آنان منقضی ميشود، مجاز خواهد شناخت.

آقای کراکر گفت اين توافق موادی دارد که به دو طرف امکان تغييرات در آينده را ميدهد.

سفير آمريکا در عراق گفت واشنگتن مايل است توافق تا ماه ژوئيه حاصل شود.

XS
SM
MD
LG