لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

خالد شيخ محمد به دادگاه نظامی در گوانتانامو گفت خواهان مجازات مرگ برای خويش است


خالد شيخ محمد، که به طراحی حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمريکا متهم است، به يک دادگاه نظامی در محل پايگاه دريايی آمريکا در گوانتانامو گفته است که او خواهان مجازات مرگ برای خويش است.

محمد در جريان دادرسی در روز پنجشنبه، تيم حقوق نظامی و غير نظامی اش را رد کرد و گفت او شخصا از خودش دفاع خواهد کرد.

خالد شيخ محمد همراه با چهار نفر ديگر که گفته می شود همدست او بودند، برای تفهيم اتهاماتی که در ارتباط با حملاتی که نزديک به سه هزار تن را کشت به آنها وارد آمده است، به دادگاه احضار شده اند. قتل، توطئه چينی و تروريسم از جمله اتهامات است.

متهمان، که در صورت اثبات جرم با مرگ روبرو خواهند شد، سالها در بازداشت دولت آمريکا بوده اند، نخست در زندان های مخفی سيا اينک در پايگاه گوانتانامو.

اين نخستين بار است که مردم قادر هستند آنها را ببينند. خبرنگاران، وکلای مدافع و فعالان طرفدار حقوق بشر اجازه خواهند داشت جريان دادرسی را تماشا کنند، اما هيچ صدا، ويديو يا عکسی انتشار نخواهد يافت.

گروه های طرفدار حقوق بشر از دادگاه ها انتقاد کرده اند و می گويند حقوق متهمان بدليل استفاده از شواهد و مدارک پنهانی عليه آنها نقض می شود. اما سرتيپ توماس هارتمن، افسر ارشد دادگاه، می گويد مظنونين اجازه خواهند داشت از خود در برابر اتهامات کاملا دفاع کنند.

دادگاه های نظامی بر اساس فرمان پرزيدنت بوش به عنوان گزينه ای در برابر سيستم دادگاهی فدرال، و بخشی بدليل محرمانه بودن شواهد، تشکيل شدند.

ديوانعالی آمريکا در سال ۲۰۰۶، نظام اوليه دادرسی دادگاه ها را با قانون اساسی مغاير دانسته و رد کرده بود. دولت بوش خواهان سيستم جديدی شد که کنگره تصويب کرد، اما ديوانعالی پرونده ديگری را که می تواند روند بازنگری شده را بی اعتبار سازد، بررسی می کند.

هيچيک از ۲۷۵ بازداشتی در گوانتانامو محاکمه نشده اند. موردی عليه يک شهروند استراليائی، ديويد هيکس، زمانی که او با دادستان ها بتوافق رسيد دوره ۹ ماهه زندان را در کشور خودش بگذراند، حل شد.

XS
SM
MD
LG