لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۰

کاندوليزا رايس دولت جمهوری اسلامی ايران را تهديدی برای صلح ناميد


کاندوليزا رايس دولت جمهوری اسلامی ايران را تهديدی برای صلح ناميد
کاندوليزا رايس دولت جمهوری اسلامی ايران را تهديدی برای صلح ناميد

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا در سخنانی در کنفرانس کمیته روابط عمومی آمريکا اسرائيل در واشنگتن، دولت ایران را تهدیدی برای صلح نامید، و به جاه طلبی های اتمی ایران، پشتیبانی از تندروها در عراق و لبنان، و علاقه اعلام شده محمود احمدی نژاد رییس جمهوری آن به زدودن اسرائيل از روی نقشه، استناد کرد.

خانم رایس گفت ایالات متحده در کوشش برای ترغیب رژیم ایران به تغییر سیاست های خود به استفاده از دیپلماسی ادامه می دهد. و مقصود از دیپلماسی "فراهم آوردن یک سلسله مشوق ها و بازدارنده هایی است که چنین تغییری در رفتار تهران را موجب شود." او گفت:
***** از یکسو، ما به حکام ایران نشان می دهیم که اگر گمان کنند بهترین راه پیشبرد منافع آنها از مسیر دروغ، فریب و ترور می گذرد، فقط انزوای خود را عمیق خواهند کرد و بر هزینه های چنین سیاستی برای ملتشان خواهند افزود. دولت ایران خطرناک است، با این حال ، ایران آسیب پذیری هایی دارد: سیاست های اقتصادی شکست خورده و تورمی، یک ایدئولوژی انقلابی بی اعتبار شده، نارضائی و خشمی که رفتار خشونت بار آن در میان همسایگانش بوجود می آورد، و محرومیت های مردم در داخل. ما می توانیم و باید از این آسیب پذیری ها بهره برداری کنیم.

وزیرامور خارجه آمريکا گفت تصویب سه قطعنامه در شورای امنیت سازمان مل متحد که تحریم هایی را بر ایران برقرار می سازد، حرکتی مثبت بود. گام های اضافی که ایالات متحده برای وارد آوردن فشار بر ایران برداشته نیز چنین بود، از جمله تحریم هایی که بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس آن، و سه بانک عمده بدلیل سوء استفاده از سیستم مالی بین المللی وضع شد.

با وجود این ، خانم رایس گفت جهان نیاز دارد کارهای بیشتری انجام دهد:
*****شریکان ما، در اروپا و ورای آن، باید قاطعانه تر وشدید تر از آسیب پذیری های ایران استفاده کنند، و برهزینه های اقتصادی، مالی، سیاسی و دیپلماتیکی بر رژیم بیافزایند.

وزیر امور خارجه آمريکا، که در کمیته روابط عمومی آمريکا - اسرائيل در واشنگتن سخن می گفت، اظهار داشت ایالات متحده روشن ساخته است که برای ایران راه بهبود مناسبات به جامعه بین المللی و با آمريکا باز است. این راه، آنگونه که شورای امنیت سازمان ملل متحد تصریح کرده است ، ایجاب می کند ایران فعالیت های غنی سازی و پردازش اورانیوم را متوقف سازد.

خانم رایس گفت: اگر ایران این گام را بردارد، او به همتایانش در شورای امنیت خواهد پیوست و با مقامات ایرانی برای گفت و گو در باره هر موضوعی ملاقات خواهد کرد. اما اینکار نمی تواند در حالی که آنها زیر پوشش مذاکره به مرحله تولید جنگ افزار اتمی نزدیک می شوند ، انجام گیرد.

وزیر امور خارجه آمريکا گفت: بخاطر صلح، جهان نباید به ایران اجازه دهد سلاح اتمی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG