لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۴

جمهوری اسلامی به آزار شهروندان بدليل باورهای مذهبی شان ادامه می دهد


جمهوری اسلامی به آزار شهروندان بدليل باورهای مذهبی شان ادامه می دهد
جمهوری اسلامی به آزار شهروندان بدليل باورهای مذهبی شان ادامه می دهد

در ایران، دولت به آزار شهروندان بدلیل باورهای مذهبی شان ادامه می دهد. چند روز پس از آنکه خبر رسید شماری از رهبران ارشد جامعه بهائیان ایران دستگیر شده اند، گزارش ها حاکی است رژیم ایرانیانی را که از اسلام به مسیحیت می گروند سرکوب می کند.

روز ۱۱ مه در شهر شیراز، ماموران امنیتی به خانه مجتبی حسین، که به مسیحیت گرویده است هجوم بردند و کتاب های خانوادگی، سی دی ها و کامپیوترهای او را ضبط کردند. حسین، همراه با پدرو برادر و خواهرانش دستگیر شد. هرچند پدر و برادر و خواهران حسین اواخر همان روز آزاد شدند، اما خودش همچنان زندانی است. خانواده حسین نمی دانند او در کجا نگهداری می شود و درخواست های دیدار با وی رد شده است. بنا به گزارش ها، پلیس به خانواده حسین گفت او با مقامات همکاری نمی کند، بنابراین باید در بازداشت بماند.

سازمان عفو بین الملل گزارش می دهد که در ماه آوریل یک مرد و یک زن باردار نیز در شهر آمل، در شمال تهران، دستگیر شدند. و روز ۱۳ مه در شیراز، پلیس دو گرویده به مسیحیت را، محمود متین و مردی که فقط با نام اولش، آرش معرفی شده، هنگامی که در پارکی قدم می زدند دستگیر کرد.

عفو بین الملل می گوید بنظر می رسد این پنج مسیحی ایرانی " فقط بدلیل باورهای مذهبی شان باز داشت شده اند . همه آنها در زندان های انفرادی بسر می برند و با خطر شکنجه روبرو هستند." رفتار با این پنج مسیحی در ایران با یافته های مندرج در جدیدترین گزارش وزارت امور خارجه امریکا در باره آزادی بین المللی مذهب تطبیق می کند. آنگونه که در گزارش آمده است، هرچند دولت ایران مسیحیان را بعنوان یکی از اقلیت های مذهبی باصطلاح "حفاظت شده" کشور برسمیت می شناسد، اما آنها آزار می شوند.

مسیحیان ایران، بویژه وابستگان به کلیسای انجیلی، هدف آزار قرار دارند و زیر نظر هستند، و ممنوعیت رسمی تبلیغ مذهبی بشدت اجرا می شود. کلیساهای مسیحی بسته شده اند، و مسلمانانی که به مسیحیت می گروند دستگیر می شوند. و در صورتی که " مرتد " شناخته شوند، می توانند به مرگ محکوم شوند.

ماده هجدهم اعلامیه جهانی حقوق بشر، که ایران آنرا تایید کرده است، می گوید "هرکسی حق دارد از آزادی تفکر، عقیده و مذهب برخوردار باشد: این حق، آزادی تغییر مذهب یا عقیده را شامل می شود."

دولت ایران چه زمانی به ایرانیان اجازه خواهد داد از حقوق خود بر اساس قانون، از جمله حق عبادت، آنگونه که خودشان انتخاب می کنند، برخوردار شوند؟ بسخن پرزیدنت بوش، "آزادی مذهبی نه به یک ملت، بلکه به تمامی جهان تعلق دارد."

XS
SM
MD
LG