لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

روند صلح خاورميانه و برنامه اتمی تهران در کانون مذاکرات بوش و اولمرت است


پرزيدنت بوش قرار است امروز، چهارشنبه، در واشنگتن با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ملاقات کند، که آينده سياسی اش بر سر اتهام راجع به فساد با ابهام روبروست.

انتظار ميرود دو رهبر در باره برنامه بحث انگير اتمی جمهوری اسلامی ايران، و پيشبرد روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان نيز تبادل نظر کنند.

کمکی نظامی، که يک سيستم پيشرفته دفاع موشکی و هواپيماهای جديد جنگی نيز بخشی از آن است ممکن است مطرح شود

مقامات اسرائيلی و فلسطينی قول داده اند پيش از آنکه دوران رياست جمهوری پرزيدنت بوش در ژانويه آينده تمام شود برای صلح به توافقی دست يابند.

احمد قريع، مذاکره کننده ارشد فلسطينی ، امروز در شهرک رام الله، در کرانه غربی، گفت رسيدن به توافق صلح با اسرائيل پيش از آنکه دوران رياست جمهوری پرزيدنت بوش تمام شود، به يک معجزه بستگی دارد.

آقای اولمرت که برای ديداری سه روزه به واشنگتن آمده است ديروز با کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا و رهبران آيپاک، گروه لابييست طرفدار اسرائيل، ملاقات کرد. آقای اولمرت در يک سخنرانی برای اين گروه، بر حمايت خود از رسيدن به توافق صلح با فلسطينيان تا پايان سال جاری تاکيد گذاشت.

خانم رايس نيز که ديروز در کنفرانس آيپاک سخنرانی کرد گفت دولت بوش کماکان معتقد است که رسيدن به اين توافق، با هدف تاسيس يک کشور فلسطينی صلحجو امکان پذير است. با اينحال خانم رايس اين را هدفی بلندپروازانه خواند که ممکن است به عهده دولت آتی آمريکا بيفتد.

در همين حال ديدار آقای اولمرت از واشنگتن تحت الشعاع ماجرای جنجالی ناشی از تحقيقات راجع به اتهام فساد عليه وی قرار گرفته است. آقای اولمرت در پی اتهاماتی که راجع به گرفتن رشوه از يک بازرگان آمريکائی عليه وی عنوان شد با خواست های فزاينده متحدين و مخالفين برای استعفا روبروست. آقای اولمرت اتهامات را تکذيب کرده است. نخست وزير اسرائيل همچنين درخواست های استعفا را نيز رد کرده است اما ميگويد اگر برايش قرار تعقيب صادر شود کنار ميرود.

XS
SM
MD
LG