لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

قدرت های اروپائی: ايران تمام اطلاعات مربوط به برنامه اتمی خود را به آژانس تحويل دهد


قدرت های اروپائی از ايران خواسته اند تمام اطلاعات مربوط به برنامه اتمی خود را به آژانس بين المللی انرژی اتمی تحويل دهد. اين درخواست را بريتانيا، فرانسه و آلمان امروز (چهارشنبه) در بيانيه ای که قرار است به جلسه هيات مديره ۳۵ کشور عضو آژانس در وين ارائه شود، عنوان کردند. اين سه کشور به کوشش برای وضع تحريم هايی عليه ايران بدليل خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم کمک کرده اند.

پيشتر، در اوائل هفته، محمد البرادعی مدير آژانس بين المللی انرژی اتمی گفته بود ايران بايد تمام اطلاعات مربوط به فعاليت های گذشته خود را، که گمان می رود بخشی از يک برنامه تسليحات اتمی بوده است، فاش کند.

در اين ميان، خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا می گويد او بزودی همراه با بسته مشوق های جديد به ايران خواهد رفت. سولانا گفت از اين سفر انتظار معجزه ندارد اما، ياد آور شد، مهم اين است که رويکرد دو سويه با ايران شامل گفت و شنود و تحريم های سازمان ملل متحد ادامه پيدا کند.

سولانا تاريخ دقيقی برای سفر به تهران ارائه نداده است.

در خبری ديگر، ايالات متحده به سوريه هشدار داده است در تحقيقات آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره اين اتهام که دمشق سرگرم فعاليت های اتمی پنهانی بوده است، کار شکنی می کند. گريگوری شولتی، نماينده آمريکا در آژانس، به رسانه ها گفت سوريه بايد به بازرسان آژانس اجازه دهد به مراکز اتمی مظنون آن کشور آزادانه دسترسی داشته باشند.

قرار است بازرسان از ۲۲ تا ۲۴ ژوئن از سوريه ديدن کنند.

XS
SM
MD
LG