لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۶

سازمان ملل: برای مقابله با افزايش قيمت مواد غذايی به ۱۵ تا ۲۰ ميليارد دلار نياز است


سازمان ملل متحد می گويد برای فرونشاندن موج افزايش قيمت های مواد غذايی که ميليون ها نفر از فقيرترين مردم جهان را به حاشيه مرگ از گرسنگی کشانده است، به ۱۵ تا ۲۰ ميليارد دلار نياز خواهد بود.

بان کی – مون، دبير کل سازمان ملل متحد، امروز (چهارشنبه) با توجه به فوری بودن موقعيت، کشورهايی که در کنفرانس عالی جهانی غذا در رم حضور يافته اند را به يک اقدام جمعی برای مبارزه با بحران فراخواند و گفت «اين نبردی است که ما نمی توانيم در آن بازنده شويم.»

نمايندگان بيش از ۱۸۰ کشور همچنين سخنان رابرت زوليک، رئيس بانک جهانی، را شنيدند که از کشورها خواست موانعی را که در راه گسترش تجارت جهانی وجود دارد بردارند. او اين موانع را بخشی از دليل افزايش بهای مواد غذايی در بسياری از کشورها ناميد.

در اين ميان، مدير سازمان مجری برنامه جهانی غذا می گويد اعانات جديد به تغذيه ده ها ميليون نفر در بيش از ۶۰ کشور کمک خواهد کرد. جوزت شيران گفت برنامه جهانی غذا از يک ميليارد و دويست ميليون دلار اضافی، برای مقابله با گرسنگی در تعدادی از کشورهايی که بيش از همه آسيب ديده اند استفاده خواهد کرد. هائيتی، افغانستان، سومالی ، اتيوپی و کنيا از جمله چنين کشورهايی هستند.

ديپلمات های گرد آمده در رم همچنين قرار است در باره تاثير گرمايش زمين بر امنيت غذايی بحث کنند.

ميزبانی کنفرانس سه روزه را سازمان خواربار و کشاورزی وابسته به سازمان ملل متحد بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG