لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

سفر اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل به واشنگتن


اهود اولمرت نخست وزیر اسرائيل برای دیداری سه روزه و ملاقات هائی از جمله با کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه و جرج بوش رئیس جمهوری آمريکا به واشنگتن رفته است. اولمرت روز سه شنبه با خانم رایس ملاقات کرد و هردو در جمع مقامات ارشد آیپاک، یک گروه طرفدار اسرائيل، سخن گفتند.

وزیر امور خارجه آمريکا نگرانی های ایالات متحده از تلاش های ایران برای دست یابی به جنگ افزار اتمی را تشریح کرد، اسرائيل نیز چنین نظری دارد.

پیشتر، در روز سه شنبه، دینا پرینو سخنگوی کاخ سفید گفت بحث های اولمرت با پرزیدنت بوش در روز چهارشنبه بر مذاکرات صلح فلسطینیان متمرکز خواهد بود. وی اظهار داشت هدف پرزیدنت بوش این است که تشکیل یک کشور فلسطینی را تا پایان سال جاری مشخص کند.

روزنامه های اسرائيلی گزارش می دهند اولمرت همچنین از آمريکا در باره دریافت یک سیستم رادار پیشرفته و هواپیماهای جنگی جدید سئوال خواهد کرد.

پرینو گفت پرزیدنت بوش توجه خود را بر اتهام فساد که به اولمرت وارد آمده متمرکز نساخته است. رهبر اسرائيل پیشنهاد کناره گیری از مقامش را در پی این اتهام که از یک بازرگان آمريکائی رشوه گرفت رد کرده است.

اولمرت پیش از ورود به آمريکا، در اورشلیم با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات کرد. عباس به تصمیم اسرائيل به ساختن خانه های جدید در شرق اورشلیم اعتراض کرد. دبیر کل سازمان ملل متحد نیز از این طرح بعنوان تخلفی از قوانین بین المللی انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG