لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

ويليام فالون: پرزيدنت بوش خواهان جنگ با ايران نيست


سرپرست سابق فرماندهی نظامی مرکزی آمريکا می گويد به باور او پرزيدنت بوش خواهان جنگ با ايران نيست.

ويليام فالون، دريادار بازنشسته، روز سه شنبه در مصاحبه ای که از شبکه تلويزيونی سی. ان. ان. پخش شد گفت ايالات متحده در برخورد با ايران نياز دارد نيرومند و قاطع باشد، در همين حال «تمايل و آمادگی به گفت و شنود» را نشان دهد.

فالون در ماه مارس از مقام فرماندهی ارشد نيروهای آمريکا در خاورميانه، آفريقای شرقی و آسيای مرکزی کنار رفت.

پيش از استعفا، متن مصاحبه ای انتشار يافت که در آن به نقل از فالون گفته می شد او با سياست پرزيدنت بوش در مورد ايران مخالف است. اما هم رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، و هم فالون هردو اين ادعا را که او مجبور شد کناره گيری کند تکذيب کرده اند.

فالون امروز (سه شنبه) همچنين گفت او از وضعيت اخير در عراق دلگرم شده است و افزود نيروهای ائتلاف نياز دارند به همکاری با عراقی ها در امور امنيتی ادامه دهند و بر اساس يک جدول زمانی که با شرايط جبهه مناسب باشد خارج شوند.

مقامات آمريکائی می گويند شمار کشته شدگان ارتش آمريکا در ماه مه به پايين ترين رقم ماهانه از زمان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ رسيد.

مقامات عراقی نيز می گويند مرگ های خشونت بار شهروندان و نيروهای امنيتی عراق در ماه مه بشدت کاهش يافت و به حدود ۵۵۰ مورد رسيد. اين رقم در ماه آوريل از يک هزار نفر بيشتر بود.

پيشتر، در روز يکشنبه، حسين الشهرستانی وزير نفت عراق به خبرگزاری رويترز گفت صادرات نفت کشور او به بالاترين سطح در پنجسال گذشته رسيد، که تا حدودی از بهبود امنيت در امتداد خطوط لوله کرکوک به ترکيه ناشی می شود.

XS
SM
MD
LG