لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

نمايشگاه انجمن نقاشان ايران در خانه هنرمندان


نمایشگاهی از آثار ۱۷۰ هنرمند نقاش به کوشش انجمن نقاشان ایران در گالری های خانه هنرمندان ایران برپا شده است.

در این نمایشگاه که از ۲۸ اردیبهشت ماه گشایش یافته، ۱۹۰ اثر که با تکنیک های متفاوت خلق شده اند در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

پرویز کلانتری، هانیبال الخاص، محمد رضا آتشزاد، کورش شیشه گران، رعنا فرنود، ایرج زند، بهزاد شیشه گران، محمد حسین ماهر، شهناز زهتاب، بهرام دبیری، پرویز حبیب پور، محمد اسکندری، هاجر صمدی، محمد فاسونکی و ... از جمله هنرمندان شرکت کننده در این نمایشگاه گروهی نقاشی هستند.

پرویز کلانتری، نقاش صاحب نام ایرانی، اثری از مجموعه خشت و آئینه (۱۳۸۳) خود را در این نمایشگاه عرضه کرده است. هنرمند در پس زمینه ای سفید رنگ، چهار قطعه مربع با اندازه های یکسان را قرار داده که سه تای آنها خشتی است و آخری با تکه های کوچکی از آئینه آذین بندی شده است.

محمد رضا آتشزاد هم در اثری خیال انگیز، زاینده رود و سی و سه پل اصفهان را در برابر دیدگان تماشاگران قرار داده است.

بهزاد شیشه گران نیز در نقاشی خود مخاطب را به شهرهای کویری ایران با بناهایی خشتی و مردمانی ساده، نشسته بر خاک، برده است. در این اثر مردانی چند با البسه محلی گرد هم نشسته اند و از دور پیر زنی عصا زنان به آنان نزدیک می شود.

مهدی حسینی هم در پس زمینه ای آبی رنگ ، با خطوطی روشن، نمایی شماتیک از یک درخت را تصویر کرده است. اما نقاشی محمد اسکندری از جنس دیگری است. کلاغی سیاه رنگ در حالی میانه تصویر را برای نشستن انتخاب کرده که در پس زمینه رگه هایی از خون سرازیر شده است.

محمد حسین ماهر نیز سه زن را با سرهایی برهنه و صورت هایی روبه پایین تصویر کرده که در پس انان شعله های آتش زبانه می کشد.

داود منطق هم بانویی را با گیسوان کوتاه نقش کرده که با سری خمیده و چشمانی بسته ، کلاغی بر دستش نشسته است. فضای مشوش پس زمینه این تصویر همچون اواری بر سر زن که در قسمت پایین اثر قرار گرفته ، فرود آمده است.

پرویز حبیب پور نیز در اثری تامل برانگیز ، مردانی فربه با گردن های کج را به تصویر کشیده که بر سر فردی لاغر اندام دست نوازش می کشند. اما ظاهرأ قدرت دست آنان و تلاش یکپارچه شان برای محبت به شخص فرتوت، او را همچون کاغذی مچاله کرده است!

عزت الله انتظامی، نايب رئيس شورای عالی خانه هنرمندان ايران، درباره این نمايشگاه گفته است:"آثار به نمايش گذاشته شده فوق العاده هستند و به نظرم اين آثار توانايی رقابت و مطرح شدن در سطح جهان را دارا هستند."

XS
SM
MD
LG