لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۸

زمين لرزه چين ۷۰,۰۰۰ کشته و ۱۸,۰۰۰ مفقود الاثر برجای گذاشت


دولت چين ميگويد در زمين لرزۀ ماه گذشته آن کشورنزديک به هفتاد هزار نفر کشته، بيش از ۱۸ هزار نفر مفقود الاثر، و پنج ميليون نفر بی خانمان شدند و خسارات عمده ای به جاده ها و پل های کشور وارد آمد. يکی ديگر از پيامدهای اين زمين لرزه درياچه ئی است که در منطقه کوهستانی استان سچوان آن کشور در اثر رانشٍ زمين و مسدود شدنٍ مسير رودخانه ايجاد شده است. مقامات چين ميگويند ريزش بارانهای شديد نه تنها کارهای امدادی و ساختمانی را به تأخير انداخته، بلکه با بالا آمدنٍ سطح آب درياچه خطر شکستن سد ا افزايش داده است.

عليرغم آنکه امداد گران چينی با استفاده از ماشين های خاک برداری مجهز و پيشرفته تلاش ميکنند تا با ايجاد نهرکهائی از فشار آب درياچه ای که براثر رانش زمين ايجاد شده بکاهند، ولی شين هوا، خبرگزاری رسمی چين به نقل از مقامات دولتی ميگويد ريزش باران دستکم به مدت دوروز عمليات خاک برداری را متوقف کرده است. انتظار ميرود از روز پنج شنبه همين هفته کارگران عمليات خاک برداری و تغيير مسير رودخانه را بار ديگر از سر گيرند.

ريزش باران شديد در مناطق زلزله زده نه تنها سطح آب درياچه را مرتباً بالا ميبرد بلکه همچنين خطر شکستن سد ايجاد شده را افزايش ميدهد. دولت چين نگران است که در اثر شکستن سد آب گرفتکی و سيل عظيمی سراسر منطقه را فرا گيرد. در حال حاضر بکمک امدادگران چينی بيش از ۲۰۰ هزار نفر از ساکنين زلزله زده شهر بای چوان در منطقه ميان ينگ استان سيچوان، که در خطر سيلاب و آب گرفتگی احتمالی هستند، به چادرهائی که در مناطق مرتفع برپا شده، نقل مکان کرده اند و حدود يک ميليون نفر ديگر در حالت آماده باش بسر ميبرد که در صورت شکستن سد و اعلام دولت فوراً منطقه را ترک کنند.

يکی از ساکنين ميگويد، دولت قرار است در صورت شکستن سد آژير خطر را به صدا در آورد تا مردم بتوانند بموقع منطقه را ترک کنند.

و شهروند ديگری گفت اگر چه نميتوان پيش بينی کرد که چه وقت سد شکسته خواهد شد، ولی ما خود را کاملاً آماده کرده ايم که در صورت شکستن سد فوراً به پناهگاهائی که در مناطق مرتفع ايجاد شده برويم . او افزود ما در انتظار ريزش باران شديدی هستيم که ممکن است باعث شکستن سد در روز پنجم ماه جاری شود.

XS
SM
MD
LG