لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۷

رايس: آمريکا بارها توجه جامعه جهانی را به بد رفتاری رژيم ايران با شهروندان خودش جلب کرده است


رايس: آمريکا بارها توجه جامعه جهانی را به بد رفتاری رژيم ايران با شهروندان خودش جلب کرده است

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا اخیرا گفت جامعه بین المللی در جلب توجه مردم به فعالیت های شریرانه جمهوری اسلامی ایران، از جمله تلاش برای تولید تسلیحات اتمی، و حمایت از تروریسم در عراق، لبنان، و سرزمین های فلسطینی، باید فعالتر باشد.

ایالات متحده بارها روشن ساخته است که جامعه جهانی بايد متوجه ادامه بد رفتاری رژیم ایران با شهروندان خودش باشد. بطور مثال رفتار رژیم با فرزاد کمانگر، معلم کرد ایرانی و فعال حقوق بشر، یک چنین موردی است.

یک سخنگوی قوه قضاییه ایران تایید کرد که کمانگر بعنوان "محارب" یعنی "دشمن خدا" و در ارتکاب جرائمی علیه دولت ایران گناهکار شناخته شده است. دولت مدعی شد کمانگر با تروریست ها همدست بود و به مرگ محکوم شده است. کمانگر در ژوئیه ۲۰۰۶ دستگیر شد و از آن هنگام زندانی بوده است.

وکیل مدافع او و چندین سازمان طرفدار حقوق بشر گزارش می دهند که کمانگر بدون برخورداری از موازين قانونی مناسب تحت یک محاکمه سرپائی قرار گرفت و شکنجه شد. کمانگر در نامه ای از زندان نوشت او بارها و بشدت هدف ضرب وشتم و شوک الکتریکی قرار گرفت و به تجاوز جنسی تهدید شده است.

کمانگر، که در پیشبرد هدف آموش زبان کردی به ایرانیان کرد فعال بود، بر این باور است که قومیت کردی او موجب شد که با چنان قساوتی با او رفتار کنند.

جُو اشتورک، معاون مدیر بخش خاورمیانه در سازمان دیده بان حقوق بشر، گفت: مورد فرزاد کمانگر این موضوع را که نقض حقوق بشر چگونه در ایران عادی شده است برجسته می سازد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در یک بیانیه کتبی که در اوائل سال جاری در پی مرگ مشکوک ابراهیم لطف الهی ، یک دانشجوی ایرانی کرد تبار در زندان دولت، انتشار یافت گفت: "رژیم ایران به محروم ساختن شهروندان خود از یک آینده فارغ از وحشت ، و آزار و دستگیری خودسرانه ادامه می دهد. ما از رژیم ایران می خواهیم تمام افرادی را که بدون روندهای قانونی مناسب و محاکمه عادلانه زندانی شده اند آزاد کند."

پرزیدنت جرج بوش نیز در جریان سفر اخیر خود به خاورمیانه از اقدامات دولت ایران در سرکوب کردن مردم ایران ابراز نگرانی کرد ، از ملت های آزاد خواست تا از آنها، و نیز از مردم سرکوب شده سوریه، پشتیبانی کنند، و افزود:
**** ما باید در کنار مردم ایران و سوریه که شایستگی زندگی بسیار بهتری از امروز را دارند، بایستیم.

آقای بوش گفت او چشم براه روزی است که در هر دو کشور " سرکوب امروز به خاطره ای دور تبدیل شود، و مردم آزاد باشند تا عقاید شان را بیان کنند و استعدادها شکفته شود."

XS
SM
MD
LG