لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

ايو سن لوران طراح مد درگذشت


ایو سن لوران طراح فرانسوی و افسانه ای مد دیشب درگذشت. سن لوران که شهرتی جهانی داشت، هنگام مرگ هفتاد و یک ساله بود.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری، فرانسو فیون، نخست وزیر و کریستین ال بانل وزیر امور فرهنگی فرانسه بطور جداگانه ازخدمات ایو سن لوران تقدیر کردند.

سن لوران، مدلهایی از لباس را طراحی کرد که تا دهه ها پس ازطراحی تازه بود. عمده شهرت سن لوران درطراحی شلوارهای ظریف و متفاوت زنانه ریشه داشت. پیر برژ دوست و همکار دیرینه آقای سن لوران پیرامون مرگ وی جزئیاتی به رسانه ها ارائه نداد اما خاطرنشان کرد که سن لوران درپی یک بیماری طولانی جان سپرده است.

ایو سن لوران به عنوان منتفذترین طراح زمان خود شهرت داشت. از نخستین تاکسیدوها و شلوارهای طرح داری که سن لوران به عرصه آورد تا پیراهنهای بدن نما و لباس شبهای زنانه شیک؛ طرحهایی که او به بار نشاند تا دهه ها بعد مد روز ماند.

ایو سن لوران که از اسطوره های طراحی مد قرن بیستم تلقی می شود در میان اسطوره هایی چون کریستین دیور و کوکو شانل پاریس را پایتخت مد جهان کردند و ریو گوش را مقر آن. ریو گوش که در سال ۱۹۹۹ به گوچی فروخته شد، درمیان محصولات طراحی شده به دست سن لوران است که هم چنان در سطح جهان بوتیکهای فراوانی دارد که فرآورده های آن را عرضه می کنند.

اعلام بازنشستگی ایو سن لوران در سن شصت و پنج سالگی که شش سال پیش اتفاق افتاد؛ همراه با تعطیل شدن خانه طراحی و خیاطی چهل ساله ای که وی در پاریس آن را بنیان نهاده بود، نماد عصری بود که دنیای مد پایان آن را به سوگ نشست. این خانه طراحی و خیاطی به اوت کوتور موسوم بود که عملا به معنای تک دوزی با کیفیت بالا و پارچه اعلا ویژه مصرف کنندگان خاص است.

در اکتبر سال ۲۰۰۶، بیش از یک سال و نیم پیش و طی هفته مد، سن لوران مقابل رستورانی در پاریس لیز خورد و به زمین افتاد و شکنندگی اش را به موازات افزایش سن به یاد هوادارانش آورد.

ایو سن لوران در سال ۱۹۳۶ در الجزایر زاده شد و استعداد طراحی مد را درسن هفده سالگی بروز داد و به این دلیل جایزه ای را نیز ربود. او تنها سه ماه دانشجوی دانشکده اوت کوتور شامبر سندیکل بود وسپس به کریستین دیور که بزرگترین مدآفرین آن روزگار بود معرفی شد و در پی مرگ دیور، سن لوران بیست و یک ساله مدیر خانه دیور شد.

در سال 1960 سن لوران به ارتش فرانسه پیوست، تجربه ای تلخ که روح آسیب پذیر وی را خرد کرد و سبب شد پس از یک سال به سبب ابتلا به افسردگی از ارتش ترخیص شود.

ایو سن لوران که برای صحنه های تأتر وپرده نقره ای نیز لباس طراحی می کرد. چهل سال طراحی مد در رتروسپکتیوی به نمایش درآمد که در آن سیصد جامه به تماشاگران فخر فروختند و مرزهای زمان را درهم شکستند.

پیر برژ شریک کاری و یار دیرین سن لوران می گوید وی با مشکل عصبی و روحی زاده شده بود و دوره های حمله افسردگی شاخص گاه به گاه زندگی حرفه ای اش نیز بوده است.

مفسران مد معتقدند که به دنبال دوره ای که شانل زنان را درعرصه مد کم رنگ کرد، سن لوران آنها را به این میدان بازگرداند.

ایو سن لوران می گفت:"مد بنا نیست زنان را زیبا سازد بلکه باید به آنها اعتماد به نفس بیشتری ببخشد و با وجود خویش آشتی دهد."

XS
SM
MD
LG