لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

وزيردفاع آمريکا مخالفت برمه با کمک های بين المللی را درمرگ دهها هزارنفرموثردانست


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا ميگويد مخالفت برمه با کمک های بين المللی دهها هزار نفر را به کشتن داده است. گيتس امروز، شنبه، در سنگاپور، در يک مجمع بحث و تبادل نظر در باره امور امنيتی گفت دولت برمه نگذاشته است کشتی ها و هواپيماهای نظامی آمريکا به آسيب ديدگان در طوفان دريائی نرگس کمک های اوليه امدادی برسانند. وی گفت اندونزی و بنگلادش پيش از اين در واکنش به بلايای طبيعی چنين کمک رسانی هائی را تصويب کرده اند.

اين اظهار نظر گيتس يک روز پس از آن صورت گرفت که بنا به گزارشها دولت نظامی برمه آسيب ديدگان در طوفان دريائی مرگبار چهار هفته پيش را بزور از پناهگاههای موقت به روستاهای ويران شده باز می گرداند.

شاهدان ميگويند به آسيب ديدگان برای ساختن سرپناه، جز کرباس قيراندود و ساقه خيزران چيز ديگری داده نشده است.

هماهنگ کننده کمک های اوليه امدادی سازمان ملل متحد کوچ اجباری آسيب ديدگان را به هر صورتی که باشد عملی کاملا غير قابل قبول ناميد.

خبرگزاری رويترز در گزارشی از حومه رانگون ميگويد بازگرداندن اجباری آسيب ديدگان از قريب چهل پناهگاه به اجرا گذاشته شده است. اين خبرگزاری اظهارات يک مقام دولت برمه را نقل ميکند که گفته است آسيب ديدگان بهتر است به خانه های خود بازگردند که پايه های محکم تری دارند.

آژانس امداد سازمان ملل متحد ديروز اعلام کرد که برای ايجاد هماهنگی در کمک رسانی به آسيب ديدگان، دو دفتر صحرائی در منطقه موسوم به دلتای ايراوادی دائر کرده است.

تيم های ارزيابی سازمان ملل متحد ميگويند هنوز کمک رسانی به قريب يک ميليون نفر افرادی که محتاج به کمک های اوليه هستند، با مشکلات لجستيکی روبروست.

طوفان دريائی نرگس که روز سوم می نواحی جنوبی برمه را در هم کوبيد بيش از صد و سی و چهار هزار کشته و مفقودالاثر بجا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG