لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

دولت جمهوری اسلامی ايران می گويد تعليق غنی سازی اورانيوم قابل بحث نيست


يک مقام جمهوری اسلامی ايران تکرار کرده است که تهران در باره متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم بحث نخواهد کرد.

در حالی که انتظار می رود خاويه سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، برای پيشنهاد مشوق های جديد به ايران برود غلامحسين الهام، سخنگوی دولت، روز شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران، در پاسخ به پرسشی در باره گزارش اخير آژانس بين المللی انرژی اتمی و مطرح شدن دوباره بحث تعليق و يا پيشتهاد غنی سازی در کشور ثالث، موضع حمهوری اسلامی را تکرار کرد و گفت : «تعليق ديگر قابل طرح و بحث نيست و جمهوری اسلامی از اين موضوع عبور کرده است.»

الهام اين نظر را دو روز پس آن ابراز داشت که منوچر متکي، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، گفت انتظار دارد خاويه سولانا به زودی به تهران سفر کند.

متکی ياد آور شد که جزييات اين ديدار هنوز قطعی نشده است، اما گفته می شود سولانا بسته مشوق های جديد را به ايران تحويل خواهد داد.

يک مقام آمريکايی هفته پيش گفت شش قدرت عمده- بريتانيا، چين، فرانسه، روسيه، ايالات متحده وآلمان - قصد دارند برای پايان دادن به رويارويی اتمی ديرينه، مشوق های جديدی به ايران پيشنهاد کنند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون سه دور تحريم عليه ايران ، بدليل خودداری از متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم، برقرار کرده است. اين روندی است که می تواند برای ساختن تسليحات اتمی به کار برده شود.

XS
SM
MD
LG