لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

ايران می گويد ارسال گاز به ترکيه را از سر گرفته است


رسانه های جمهوری اسلامی ايران گزارش می دهند ارسال گاز طبيعی از ايران به ترکيه، که در پی انفجاری در يک خط لوله بين دو کشور قطع شد، از سر گرفته شده است.

شرکت گاز دولتی ترکيه در اطلاعيه ای گفت ، بامداد دوشنبه انفجاری که علت آن هنوز روشن نشده است، در ۱۳ کيلومتری مرز ايران در استان «آگری» روی داد.

رسانه ها روز شنبه به نقل از حسن تربتي، يک مقام شرکت ملی گاز ايران، گفتند : پس از آن که ترکيه اعلام کرد تعمير خط لوله را تمام کرده است، صدور ۱۵ تا ۲۰ ميليون متر مکعب گاز از سر گرفته شده است.

در اين ميان، خبرگزاری فارس به نقل از يک فرمانده سپاه پاسداران در شمال غربی ايران گزارش داد مردی که خط لوله را منفجر کرد چند روز پيش در نبرد با نيروهای ايران کشته شد.

در گذشته، ستيزه گران حزب کارگران کردستان بعنوان بخشی از مبارزه مسلحانه ۲۳ ساله خود برای کسب خود مختاری در مناطق کردنشين شرق و جنوب شرقی ترکيه، در خطوط لوله نفت و گاز در منطقه خرابکاری کرده اند.

ترکيه بر اساس قرار دادی که با مخالفت ايالات متحده روبرو شد، از دسامبر۲۰۰۱ از طريق خط لوله تبريز- آنکارا گاز طبيعی از ايران وارد کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پيش از انفجار روز دوشنبه، ايران روزانه ۲۹ ميليون متر مکعب گاز به ترکيه تحويل می داد.

XS
SM
MD
LG