لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

حزب حاکم اسرائيل آماده می شود جايگزينی برای اهود اولمرت پيدا کند


مقامات حزب حاکم کادیما در اسرائيل می گویند آنها آماده می شوند جایگزینی برای اهود اولمرت نخست وزیر پیدا کنند. در پی شدت گرفتن اتهام فساد که بر اولمرت وارد آمده، مقامات روز جمعه گفتند آنها قصد دارند بزودی با کاندیداهای بالقوه نخست وزیری جلسه ای تشکیل دهند. اما یک قانونگزار اسرائيلی و یک مقام حزب کادیما گفتند احتمال نمی رود حزب تا هفته آینده تصمیمی بگیرد.

اولمرت پیشنهاد کناره گیری را بر سر این اتهام که او از یک بازرگان آمریکائی رشوه گرفت، رد کرده است.

تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسرائيل، روز پنجشنبه گفت حزب کادیما باید برای هر سناریوی احتمالی، از جمله برگزاری انتخابات مقدماتی، آماده باشد. نظر سنجی ها نشان داده است خانم لیونی، عضو ارشد حزب کادیما، احتمالا در انتخابات مقدماتی برای جانشینی اولمرت برنده خواهد شد. اما یک نظر خواهی جدید حاکی است بنیامین نتانیاهو، رهبر اوپوزیسیون و نخست وزیر سابق، احتمالا لیونی را در انتخابات سراسری شکست خواهد داد.

احتمال می رود پیروزی نتانیاهو تاثیر عمده ای بر مذاکرات صلح با فلسطینیان و سوریه داشته باشد. او با طرح اولمرت برای واگذاری بيشترین بخش های کرانه غربی به فلسطینیان و تمام بلندی های جولان به سوریه مخالف است. نتانیاهو در دیداری از بلندی ها در روز پنجشنبه گفت انتخابات زودرس آینده آنچه را او سرزمین "اسرائيلی" نامید تعیین خواهد کرد.

پیشتر در اوائل هفته، اهود باراک وزیر دفاع اسرائيل از اهود اولمرت خواست کنار برود، و هشدار داد که حزب کارگر ممکن است از ائتلاف حاکم بیرون برود و خواهان برگزاری انتخابات زود رس شود.

دادستان های اسرائيلی در ابن باره که آیا اولمرت برای مبارزات انتخاباتی خود بطور غیرقانونی از موریس تالانسکی بازرگان امریکائی پول گرفت یانه، تحقیق می کنند. اولمرت هرگونه خلافکاری را تکذیب کرده اما قول داده است در صورتی که تحت پیگرد قرار گیرد استعفا دهد.

XS
SM
MD
LG