لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۸

برای سه زندانی ديگردر گوانتانامو به اتهام حمايت از تروريسم قرار تعقيب صادرشد


دادستانهای نظامی آمريکا برای سه زندانی ديگر در بازداشتگاه خليج گوانتامو به اتهام حمايت از تروريسم قرار تعقيب صادر کرده اند.

غسان ال شربی، تبعه عربستان سعودی، که در آمريکا در رشته مهندسی برق تحصيل ميکرد، يکی از سه متهم است که وزارت دفاع آمريکا روز پنجشنبه هويت آنان را اعلام کرد. دو متهم ديگر، يکی جبران ال قطانی، تبعه عربستان سعودی، و ديگری ، صوفيان برحومی، تبعه الجزاير، معرفی شده اند.

فراهم ساختن تدارکات حمايتی برای مقاصد تروريستی، از جمله شرکت در اردوگاههای تعليماتی القاعده در افغانستان، و فراگيری راههای ساختن بمب برای استفاده عليه نيروهای آمريکائی مستقر در آنجا، از جمله موارد اتهامی هر سه نفر است.

پرونده اتهامی آنان پيش از آنکه محاکمه ای انجام گيرد بايد توسط يک مقام وزارت دفاع که بر امور مربوط به دادگاههای نظامی گوانتانامو نظارت دارد، بازبينی شود.

در همين حال يک قاضی نظامی از جلسه رسيدگی به پرونده يک جوان کانادائی توقيف در گوانتانامو کنار گذاشته شده است.

وکيل مدافع نظامی عمر خدر ميگويد روز پنجشنبه با خبر شد که سرهنگ پيتر براونبک بدون هيچگونه توضيحی کنار گذاشته شده است.

خدر، شش سال پيش هنگامی که پانزده ساله بود، در افغانستان، به اتهام پرتاب نارنجک در جريان يک تيراندازی، که به کشته شدن يک سرباز آمريکائی منجر شد ، توقيف شده است.

براونبک به دادستانهای نظامی دستور داده بود اسناد بازجوئی را در اختيار وکيل مدافع خدر بگذارند، و دسترسی اين وکيل را به يک شاهد اصلی فراهم کنند.

قريب دويست و هفتاد پنج مرد در بازداشتگاه خليج گوانتاناموی کوبا به ظن درگيری در عمليات تروريستی و يا ارتباط با القاعده و طالبان در توقيف اند.

XS
SM
MD
LG