لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۱

رئيس سی آی ای ميگويد القاعده در جهان اسلام با پسرفت های ائدئولوژيک روبروست


مايکل هايدن رئيس سی آی ای ميگويد القاعده در خاورميانه نفوذ از دست ميدهد، و در ديگر نقاط جهان موضع دفاعی دارد. هايدن به روزنامه واشنگتن پست گفت اوسامه بن لادن رهبر القاعده توانائی بهره برداری از جنگ تحت رهبری آمريکا در عراق برای پيدا کردن اعضای جديد را از دست ميدهد.

يک تحقيق دو سال پيش سی آی ای نتيجه گيری ميکرد که جنگ برای اين گروه تروريستی به ابزاری برای تبليغات و بازاريابی مبدل شده است.

هايدن هشدار داد که القاعده کماکان تهديدی جدی باقی مانده است، اما گفت که در عراق و عربستان سعودی نزديک به شکستی استرتژيک است. وی گفت اين گروه تروريستی، به همان اندازه که جهان اسلامی نوع افراطی اسلام را رد ميکند، با پس رفت هائی ايدئولوژيک مواجه شده است.

رئيس سازمان مرکزی اطلاعات آمريکا همچنين گفت که آمريکا عليه شبکه تروريستی القاعده، در مامن مورد ظن آن در امتداد مرز افغانستان و پاکستان، به موفقيت هائی دست يافته است.

هايدن جمهوری اسلامی ايران را عاملی برای لطمه به پيشرفت در عراق توصيف کرد و گفت سياست های اين رژيم که در بالاترين سطوح آن به تصويب رسيده است تسهيل در کشتن نيروهای آمريکائی و ائتلاف است

هايدن در عين حال گفت نگران است که هرگونه پيشرفتی عليه القاعده متوقف و يا معکوس شود زيرا بنظر ميرسد کشور به وضعييتی فکری بازميگردد که پيش از حملات تروريستی يازدهم سپتامبر به آمريکا وجود داشت.

وی همچنين گفت قانونگذاران آمريکائی، و بسياری در وسائل ارتباط جمعی کمتر به تهديد ناشی از تروريست ها توجه ميکنند، و بيشتر به تاکتيک های مقابله با اين تهديد می پردازند، که اشاره ای بود به استفاده از تکنيک های خشن و جنجال برانگيز استنطاق و بازجوئی از مظنونين تروريست.

XS
SM
MD
LG