لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

مشاور امنيت ملی کاخ سفيد: يک ايران مجهز به تسليحات اتمی برای صلح خاورميانه و جهان فاجعه آميز خواهد بود


مشاور امنيت ملی کاخ سفيد: يک ايران مجهز به تسليحات اتمی برای صلح خاورميانه و جهان فاجعه آميز خواهد بود
مشاور امنيت ملی کاخ سفيد: يک ايران مجهز به تسليحات اتمی برای صلح خاورميانه و جهان فاجعه آميز خواهد بود

استیفن هادلی مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در اظهاراتی در جمع نمایندگان بیش از هشتاد کشور در واشنگتن در باره خطرات گسترش تسلیحات اتمی سخن گفت و یاد آور شد که در این مقوله ایران خطر بزرگی است و اضافه کرد:
***** ایران بویژه نگران کننده است زیرا هم یک عامل بالقوه گسترش تکنولوژی و تسلیحات اتمی است و هم کشوری است که فعالانه از تروریسم پشتیبانی می کند، و بنابراین مسیر بالقوه ای برای رسیدن سلاح های کشتار جمعی به گروه های تروریستی است.

هادلی گفت: موضع ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر در مورد ایران روشن است:
***** ما با دادن اجازه داشتن سلاح اتمی به ایران، به نسل های آینده خیانت نخواهیم کرد. برای عملی ساختن این تعهد، ایالات متحده همراه با بسیاری از متحدان بین المللی خود به وارد آوردن فشار بر رژیم ایران، به علت فعالیت های غنی سازی اورانیوم ادامه خواهد داد.

استیفن هادلی گفت این فشار شامل انزوای دیپلماتیک، اجرای تحریم های سازمان ملل متحد و اقدامات مالی دیگر خواهد بود، و افزود:
***** درهمین حال، ما به بازنگاهداشتن در برای گفت و شنود و راه حلی که به ایران، در صورت رها کردن جاه طلبی های اتمی خود، امتیازات سیاسی، اقتصادی، و امنیتی پیشنهاد می کند، ادامه خواهیم داد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: کسی با این موضوع که ایران باید برنامه ای برای تولید انرژی اتمی صلحجویانه داشته باشد، مخالفتی ندارد، اما این برنامه نباید شامل توانائی های غنی سازی و پردازش اورانیوم، که بر خطرات گسترش تسلیحات اتمی می افزاید، باشد. او گفت: ایران بايد برای حضور در مذاکرات، نخست برنامه غنی سازی را بگونه ای قابل تایید و ارزيابی متوقف کند، و اضافه کرد:
***** ما نمی توانیم به رژیم ایران اجازه دهیم از مذاکرات برای وقت گذرانی، طفره رفتن، و بازنگاهداشتن راه دسترسی به تسلیحات اتمی استفاده کند.

هادلی گفت: اگر موردی باشد که ملت ها بتوانند روی آن توافق کنند این است که یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی برای صلح خاورمیانه و جهان فاجعه آمیز خواهد بود.

XS
SM
MD
LG