لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

پايان نظام پادشاهی در نپال


در نپال ، در حالی که نظام حکومتی از پادشاهی به جمهوری تبدیل می شود، به گفته مقامات پرچم خاندان سلطنتی پایین کشیده شد و یک پرچم ملی جای آنرا گرفته است.

صدها نفر روز پنجشنبه در مقابل کاخ سلطنتی در کاتماندو، پایتخت، گردآمدند و خواهان خروج فوری گیانندرا شاه شدند. معترضین با پلیس که برای متفرق ساختن جمعیت به گاز اشک آور متوسل شد بزدوخورد پرداختند. دست کم پنج نفر زخمی شدند.

اعضای مجلس موسسان نپال، برهبری شورشیان کمونیست سابق، روز چهارشنبه با اکثریت آرا به انحلال حکومت پادشاهی ۲۳۹ ساله کشور رای دادند. اما قانونگزاران در این باره که قدرت چگونه باید بین رئیس جمهوری و نخست وزیر تقسیم شود، به مجادله پرداختند.

قانونگزاران ۱۵ روز به گیانندرا شاه مهلت داده اند کاخ را، که قرار است به موزه تبدیل شود، ترک کند. آنها همچنین می گویند او تمام امتیازات پادشاهی را از دست خواهد داد.

در نیویورک، بان کی - مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، به مردم نپال بمناسبت تشکیل نخستین جلسه تاریخی مجلس موسسان تبریک گفت و از قانونگزاران خواست دولت جدید را هر چه زودتر تشکیل دهند.

در واشنگتن، تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، به انتقال سیاسی و برگزاری انتخابات در نپال اشاره کرد و گفت واشنگتن با کاتماندو در تماس است تا رسیدن کمک های انساندوستانه و اجرای برنامه های دیگر را مسلم سازد.

XS
SM
MD
LG