لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۴

هزاران تظاهرکننده بزرگراه ها و خطوط راه آهن دهلی نو را بستند


هزاران معترض از جامعه قومی ُگجّر هند، بزرگراه های اصلی و خطوط راه آهن در پایتخت را بسته اند و ترافیک را مختل کرده اند. تظاهرکنندگان روز پنجشنبه بعنوان محاصره یک روزه دهلی نو، شعار دادند، لاستیک های اتومبیل را آتش زدند و بسوی پلیس سنگ انداختند.

از جمعه پیش، زمانی که اعضای جامعه گجر اعتراضات را در ایالت راجستان آغاز کردند، دست کم ۳۹ تن کشته شده اند. معترضین خواهان مزایای ویژه، از جمله سهمیه های شغلی هستتد که بر اساس یک برنامه پیشبرد و بهبود وضعیت و مشارکت اجتماعی و شغلی گروه های اقلیت، معمولا برای هندوهای طبقه پایین نگهداشته می شود.

گزارش اخیر یک کمیسیون دولتی تغییر طبقه بندی جامعه گجر را رد کرد. بجای آن، دولت ایالتی راجستان پیشنهاد کرد معادل ۶۷ میلیون دلار برای بهبود تاسیسات زیر بنائی، مانند راه ها و مدارس، در مناطقی که اعضای جامعه در آنها دارای اکثریت هستند، صرف شود.

"کروری سبنگ باین سالا" رهبر گجر می گوید خودداری دولت از انجام درخواست های جامعه، دلیل جدیدترین اعتراضات بوده است.

در اوائل هفته جاری، پس از آن که "باین سالا" پیشنهاد رهبران ایالت را برای گفت و گو بمنظور پایان دادن به اختلاف رد کرد، پلیس او را به قتل و شورش متهم ساخت. نزدیک به یک سال پیش، بیش از ۲۵ تن در اعتراضات مشابه جانسپردند. هند زمانی کوتاه پس از استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۴۷ نظام کاستی هندو را غیر قانونی ساخت، اما عناصر این نظام هنوز باقی است.

XS
SM
MD
LG