لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

سخنگوی سابق پرزيدنت بوش حمله به عراق را يک اشتباه استراتژيک ناميد


سخنگوی سابق پرزیدنت بوش از کتاب خود که از دولت در مجموعه ای از مسائل انتقاد می کند دفاع کرده است، از جمله حمله به عراق که آنرا یک "اشتباه استراتژیک جدی" می نامد و پاسخ ضعیف به تندباد دریایی کاترینا.

اسکات مک للن بامداد پنجشنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت دولت در فروش این نظر که صدام حسین دیکتاتورعراق سرگرم ساختن سلاح های کشتار جمعی بود به " مفاهیم ضمنی و تلویحی" متکی بود.

مک للن می گوید او به تیم سیاست خارجی بوش توصیه کرد که در ادعاهای خود در باره عراق باز اندیشی کند. او گفت: دولت در آنچه او آنرا "فرهنگ کمپین دائمی" در واشنگتن نامید گرفتاربود و افزود در آنجا سیاستمداران سعی دارند از روایات و بحث ها بسود این فرهنگ بهره برداری کنند.

پیشتر، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا در سخنانی در استکهلم، پایتخت سوئد، گفت برکناری صدام حسین از قدرت کاری درست بود. او که در کنفرانس بین المللی اعانه دهندگان به عراق شرکت کرده است، یاد آور شد تنها ایالات متحده نبود که باور داشت رئیس جمهوری عراق سلاح های کشتار جمعی را پنهان می کند.

مک للن از رایس بدلیل به چالش نگرفتن نظریات حاکم بر مساله عراق، از جمله پندارهای دیک چینی معاون رئیس جمهوری و دیگر طرفداران جنگ انتفاد کرد. او همچنین گفت برنامه پرزیدنت بوش برای گسترش دمکراسی در سراسر جهان انگیزه اصلی حمله به عراق بود. مک للن گفت او از این که می دید کارها چگونه از مسیر خود خارج شده است، متاسف بود و افزود کارل روو و لوئیس "اسکوتر" لیبی، مقامات سابق کاخ سفید، در باره نقش خود در درز دادن اطلاعات محرمانه سی آی ا در باره یکی از ماموران آن، او را گمراه کردند.

مک للن، که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ بعنوان سخنگوی اصلی کاخ سفید خدمت کرد، همچنین از پاسخ دولت بوش به ویرانی های ناشی از تند باد کاترینا در سال ۲۰۰۵ انتقاد کرد و گفت کاخ سفید بیشتر نخستین هفته را در آنچه او آنرا "حالت انکار" نامید سپری کرد.

مقامات فعلی و سابق دولت بوش از مک للن بدلیل اتهاماتی که در کتابش وارد آورده ، بشدت انتقاد کرده اند. کتاب که " آنچه اتفاق افتاد: در داخل کاخ سفید و فرهنگ فریب واشنگتن" عنوان آن است ، قرار است هفته آینده رسما منتشر شود.

XS
SM
MD
LG