لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

مالکی کنفرانس بازسازی عراق را با درخواست بخشودگی بدهی های خارجی گشود


نوری المالکی نخست وزير عراق با درخواست از جامعه بين المللی برای صرفنظر کردن از بدهی های عراق يک کنفرانس راجع به آن کشور را گشوده است.

آقای مالکی در سخنرانی افتتاحيه کنفرانس که در استکهلم برگزار شده است همچنين خواستار پايان دادن به غرامتی شد که عراق بابت حمله سال ۱۹۹۹ صدام حسين به کويت ملزم به پرداخت آن شده است.

کنفرانس را بانيان يک برنامه پنجساله برای اصلاحات در اقتصاد و نظام سياسی عراق ترتيب داده اند و صدها نماينده از دهها کشور در آن حضور دارند.

بخش عمده ای از بدهی عراق به کشورهای عرب نظير عربستان سعودی و کويت است. آقای مالکی ميگويد اين بدهی ها، تلاش های بازسازی را مختل ميکند.

کنفرانس را آقای مالکی و بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد، که به شرکت کنندگان گفت عراق پيشرفت هائی قابل توجه داشته است، اداره ميکنند. وی گفت عراق در مسير تحقق بخشيدن به شاخص های تعيين شده برای اندازه گيری پيشرفت در زمينه های اقتصادی، سياسی و امنيتی پيش ميرود.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا پيش از آنکه روانه کنفرانس شود گفت بهبود وضعيت امنيتی در عراق به معنای آن است که جامعه بين المللی ديگر نبايد فرستادن کمک به عراق را به دلايل امنيتی عقب بياندازد.

خانم رايس گفت اوضاع در عراق کاملا با يک سال پيش فرق کرده است که از بهبود در وضعيت امنيتی و کارآئی بهتر در سيستم سياسی آن ناشی ميشود.

مقامات آمريکائی ميگويند از کشورهای عرب خواهند خواست که مناسبات با عراق را با گشودن سفارتخانه های خود در بغداد و افزايش داد و ستدهای بازرگانی گسنرش دهند.

کشورهای عرب در چند سال اخير به سبب نگرانی های امنيتی حاضر نبوده اند هيات های نمايندگی ديپلماتيک در عراق مستقر کنند.

XS
SM
MD
LG