لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۹

تهران ميگويد نگرانی های اتمی را فيصله داده است اما واشنگتن قبول ندارد


جمهوری اسلامی ايران ميگويد آخرين گزارش سازمان ملل متحد در باره برنامه اتمی ايران نشان ميدهد که تهران مسائل اصلی باقيمانده را حل و فصل کرده، و برنامه اش صلح آميز است.

نمايندگی جمهوری اسلامی ايران در سازمان ملل متحد در بيانه ای گفت اطلاعاتی که اين نمايندگی برای تهيه گزارش فراهم کرده بود، آنچه را که بيشترين بهانه ها و اتهامات اصلی خوانده است، برطرف می سازد.

گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی، که روز دوشنبه منتشر شد، ميگويد جمهوری اسلامی ايران برای رد اتهامات غرب در مورد تلاش برای ساختن تسليحات اتمی مدارکی کافی ارائه نداده است.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد بسياری از اين اتهامات هيچگاه موضوعی برای طرح در گزارش نبوده است با اينحال تهران صادقانه برای حل و فصل هرگونه نگرانی عمل کرده است.

پيشتر، کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا گفته بود گزارش سازمان ملل متحد نشان ميدهد که جمهوری اسلامی ايران هنوز بايد به پرسش هائی راجع به برنامه اتمی اش پاسخ بدهد.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد برنامه اتمی اش صلح آميز، و برای توليد انرژی غير نظامی است.

خانم رايس گفت واشنگتن به استراتژی دو منظوره خود که يکی تشويق تهران به تعليق در غنی سازی اورانيوم ، و ديگری فشار برای تحريم های تنبيهی شديد تر عليه تهران در صورت قصور است، ادامه ميدهد.

استفان هادلی مشاور امنيت ملی آمريکا ميگويد نبايد گذاشت جمهوری اسلامی ايران تسليحات اتمی کسب کند، و چنين اجازه ای را برای صلح در خاورميانه و جهان فاجعه آميز توصيف کرد .

رئيس جديد مجلس شورای اسلامی ايران گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی را به عنوان گزارشی دو پهلو فريب دهنده مورد انتقاد قرار داد.

علی لاريجانی هشدار داد که اگر اين آژانس مسير مشابهی را طی کند مجلس می تواند همکاری تهران با آژانس را محدود کند.

لاريجانی اين نظر را روز چهارشنبه و به فاصله ی کوتاه پس از آن ابراز کرد که مجلس تحت سلطه محافظه کاران وی را به رياست پست با نفوذ رياست مجلس برگزيد .

لاريجانی قبلا مذاکره کننده اتمی تهران بود، و يک منتقد محمود احمدی نژاد رئس جمهوری است.

XS
SM
MD
LG