لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

هدلی: ايران مسلح به جنگ افزارهای اتمی فاجعه ای برای صلح خاورميانه و جهان خواهد بود


استفن هدلی مشاور امنيت ملی آمريکا می گويد نبايد به ايران اجازه داده شود با استفاده از فرصت مذاکرات، کوشش های جهانی را در جهت جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح های اتمی به حال وقفه در آورد.

آقای هدلی اين نظر را روز چهارشنبه در جريان سخنان خود برای نمايندگان بيش از ۸۰ کشور جهان در واشنگتن ابراز داشت. آقای هدلی افزود اميدوار است که کليه نمايندگان شرکت کننده در اجلاس به توافق برسند که يک ايران مسلح به جنگ افزارهای اتمی، «فاجعه ای برای صلح خاورميانه وجهان خواهد بود.»

آژانس بين المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گزارشی را منتشر ساخت که در آن آمده است ايران برای اثبات خلاف و رد کردن اتهامات غرب که می گويند تهران کوشش می کند که دست به توليد سلاح های اتمی بزند، دلائل و مدارک کافی ارائه نکرده است.

نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد در بيانيه ای گفت اطلاعاتی را که جمهوری اسلامی برای گزارش اخير آژانس اتمی سازمان ملل ارائه کرده است ادعاهای پايه ای مربوط به برنامه اتمی ايران را پاسخ داده است. اين هيئت گفت که بخشی از ادعاها اصلاً موضوع گزارش نبودند و ايران صادقانه سعی کرده است که به نگرانی ها پاسخ دهد.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا گفت گزارش نشان ميدهد ايران هنوز پرسشهای ناروشنی را ميبايست پاسخ دهد. خانم رايس اضافه کرد که واشنگتن به استراتژی دوگانه خود که ارائه مشوق ها در برابر تعليق غنی سازی اورانيوم و فشار گذاشتن با تحريم های سخت تر در صورت بی اعتنائی جمهوری اسلامی به در خواستهای بين المللی ميباشد، ادامه خواهد داد.

علی لاريجانی رئيس جديد مجلس شورای اسلامی گزارش اخير آژانس را به عنوان يک گزارش فريبکارانه مورد انتقاد قرارداده است و اظهار کرد اگر آژانس بين المللی انرژی اتمی به اين رويه ادامه دهد، مجلس ممکن است همکاری تهران را با اين سازمان محدود سازد.

XS
SM
MD
LG