لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ایران ۲۱:۰۰

چين برای مقابله با خطرات ناشی از درياچه های ايجاد شده در زلزله آماده ميشود


چين بخشی عمده و فزاينده از امکانات ومنابع خود را متوجه درياچه هائی ساخته که پس از زلزله ويرانگر ماه گذشته بوجود آمده است.

چين ضمن جابجائی دهها هزار نفر، ميليونها دلار را برای جلوگيری از بروز سيل اختصاص داده است. بارندگی های شديدی که برای چند روز آينده پژش بينی شده است اين نگرانی را بيشتر کرده است که يک سد طبيعی در استان زلزله زده سيچوان ممکن است قبل از آنکه کارگران بتوانند درياچه پشت آن را از آب خالی کنند، بشکند.

امدادگران بيش از صد و پنجاه هزار نفر سکنه پائين سد را به نقاط امن برده اند.

چين بيست و هفت ميليارد دلار را برای پروژه های موسوم به نشت آب از درياچه هائی اختصاص داده است که ريزش کوه و رانش زمين در جريان زلزله شديد و عظيم دوازدهم ماه می بوجود آمده است.

شين هوا خبرگزاری دولتی چين ميگويد اين زلزله سی و چهار درياچه بوجود آورده است، و اين احتمال وجود دارد که از بيست و هشت درياچه سيل جاری شود.

مقامات چين ميگويند شمار تلفات زلزله از مرز شصت و هشت هزار نفر گذشته و بيش از بيست هزار نفر کماکان مفقودالاثرند.

امروز وزير امورخارجه ژاپن اعلام کرد که مقامات چين از ارتش ژاپن خواستار انتقال هوائی مايحتاج عمومی به مناطق زلزله زده شده اند. ژاپن ميگويد اين درخواست را مورد بررسی قرار داده است. اگر ژاپن موافقت کند، اين اين نخستين باری است که پس از جنگ جهانی دوم ارتش ژاپن به چين ميرود.

شين هوا خبر گزاری دولتی چين ميگويد بارندگی های شديد در مناطق جنوبی و شرقی چين در هفته گذشته پنجاه و سه کشته و چهار هزار بی خانمان بجا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG